پمپئو: هرگونه فعالیت تجاری با کشتیرانی حکومت ایران در خطر تحریم های آمریکا قرار می گیرد

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده در ارتباط با هرگونه فعالیت کشتیرانی با حکومت ایران گفت: اگر با شرکت کشتیرانی حکومت  اسلامی ایران یا شرکت های تابعه آن تجارت کنید، در خطر تحریم های ایالات متحده قرار می گیرد.

مایک پمپئو، در ادامه  افزود: “امروز ما افراد حقیقی و شرکت‌های مستقر در سرزمین اصلی چین و هنگ‌‌کنگ را به دلیل ارتباط با خطوط کشتی‌رانی ایران که به دلیل خطرات اشاعه‌ای تحریم شده‌اند، هدف تحریم قرار دادیم. هشدار ما واضح است: چنانچه با شرکت کشتیرانی رژیم  ایران با زیرمجموعه‌های آن تجارت کنید، با خطر تحریم‌ها رو‌به‌رو خواهید شد.”

ایالات متحده روز گذشته (دوشنبه)  اعلام کرد که نام دو شهروند و شش شرکت چینی را به دلیل همکاری‌های آنها با یک شرکت کشتیرانی ایرانی که پیش از این مشمول تحریم‌های واشینگتن بود، به فهرست سیاه خود اضافه کرده است.

وزارت خارجه آمریکا در اطلاعیه خود از گروه کشتیرانی حکومت اسلامی ایران نام برده است که تابستان امسال تحت تحریم‌های واشینگتن قرار گرفت.

خبرگزاری رویترز، در این باره نوشته است که مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده با انتشار بیانیه ای  به تمام بنگاه‌های اقتصادی و مالی در سراسر جهان هشدار داده است که اگر با گروه کشتیرانی حکومت  ایران همکاری کنند باید خطر تحریم‌های آمریکا را بپذیرند.

پومپئو گفت، جامعه جهانی از مدت‌ها پیش می‌داند که حکومت ایران از این سازمان کشتیرانی و شرکت‌های تابعه آن برای حمل و نقل اسلحه و قطعات مورد نیاز برنامه موشکی خود استفاده می‌کند.

در بیانیه  وزارت خارجه آمریکا همچنین به شرکت کشتیرانی ای‌سیل در شانگهای اشاره می‌کند که از شرکت‌های وابسته به گروه کشتیرانی حکومت  ایران است و تابستان امسال تحریم شد.

در این بیانیه امده است  که از زمان تحریم این دو شرکت، «گروه ریچ هولدینگ» مستقر در شانگهای به همراه «ریچ شیپینگ لاینز» امکان کناره گرفتن کشتی‌های ایرانی در بنادر چین را فراهم آورده‌اند.

دیگر شرکت‌های چینی نیز که همراه این دو شرکت در روز دوشنبه به فهرست تحریم‌های ایالات متحده اضافه شدند عبارتند از کشتیرانی دیلایت، کشتیرانی گرسیوز، کشتیرانی نوبل و کشتیرانی سوپریم.

همچنین مدیرعامل و رئیس گروه ریچ هولدینگ نیز تحت تحریم‌های جدید ایالات متحده قرار گرفته‌اند.

بر این اساس دسترسی افراد و شرکت‌های نام برده به دارایی‌های خود در ایالات متحده مسدود می‌شود و هیچ شهروند آمریکایی نیز حق انجام معامله با آنها را ندارد.