پمپئو: گزارش عفو بین‌الملل درباره اعتراضات آبان ، فساد و بی‌رحمی رژیم ایران را نشان داد

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا، تاکید کرد، گزارش تازه سازمان عفو بین‌الملل در خصوص احکام اعدام بعد از محاکمه‌های نمایشی و شکنجه زندانیان و بدرفتاری با نزدیکان آنها در ایران، بیانگر «فساد نظام و وحشیگری آن» است.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، گزارش  سرکوب اعتراضات سراسری آبان ۹۸، را نشانه «فساد و بی‌رحمی» جمهوری اسلامی دانست.

او افزود:  «رژیم ایران مردم خود را خوار کرده و به خاطر مطالبه حقوق خود در آزادی بیان و حق تجمع مسالمت‌جویانه، این مردم را مجازات می‌کند.»

پمپئو گفت: «مردم خوب ایران همان چیزی را می‌خواهند که هرکدام از ما می‌خواهیم: صلح،‌ آزادی و خوشبختی».

سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی که حدود ۱۰ روز پیش منتشر شد، جزییاتی از بازداشت‌ها و محکومیت‌های پس از اعتراضات سراسری آبان‌ماه را ارائه کرد.

در این گزارش آمده بود که زندانیان برای «ارعاب و تحقیر» و همچنین تن دادن به «اعترافات اجباری» شکنجه جسمی و جنسی شده‌اند، و مورد آزارهایی همچون برهنه‌سازی و ضرب و شتم در حالی که کیسه‌ای روی سرشان کشیده بود قرار گرفته‌اند.

این سازمان همچنین در شرح شکنجه معترضان آبان گفته بود دست‌ها و پاهای آنها را از پشت به‌هم می‌بستند و آنان را از میله‌های آهنی آویزان می‌کردند؛ شکنجه‌ای که به جوجه کباب معروف است.

پمپئو با اشاره به این بخش از گزارش عفو بین‌الملل نوشت: «جوجه‌کباب انسان؛ این چیزی بود که بازجوهای ایرانی زمانی که معترضان مسالمت‌آمیز را آویزان می‌کردند درباره‌اش شوخی می‌کردند».

وزیر خارجه آمریکا سرکوب اعتراضات آبان‌ماه را «تحقیر و تنبیه مردم» از سوی رژیم به دلیل استفاده از حق اظهار نظر و تجمع صلح‌آمیز خواند.

همزمان مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده  نیز در توییترش نوشت «مردم ایران با چیزی بیش از کورونا بلازده شده‌اند؛ گزارش جدید عفو بین‌الملل نشان می‌دهد رژیم اپیدمی شکنجه راه انداخته؛ از جمله با کشیدن ناخن معترضان، شوک الکتریکی، غرق کردن مصنوعی، تزریق اجباری و شبیه‌سازی اعدام».

او با تاکید بر اینکه گزارش عفو بین‌الملل« وحشیگری رژیم ایران را به شکل عریان» و با تشریح جزئیات نشان داد، نوشت: «از دادستان‌ها تا قضات و زندان‌ها، هیچ عدالتی در کار نبود؛ به جز شکنجه، شلاق، آزار جنسی و ناپدیدسازی اجباری».

پیشتر آن لینده،‌ وزیر خارجه سوئد، نیز در واکنش به انتشار گزارش سازمان عفو بین‌الملل آن را «تصویر ترسناک نقض حقوق بشر در ایران» خوانده و خواستار تحقیق کامل درباره آن شده بود.

گزارش سازمان عفو بین‌الملل که  با عنوان «ویرانگران انسانیت» منتشر شد.نشان می‌دهد که نیروهای امنیتی و قضایی ایران بازداشت‌شدگان اعتراضات سراسری آبان‌ماه سال گذشته را علاوه بر تعرض جنسی، با شیلنگ، لوله،‌ چوب و کابل برق «به شکل گسترده»‌ مورد شکنجه قرار داده‌اند.