پنتاگون اعلام کرد: رژیم ایران برای بی ثبات کردن و ناامن سازی منطقه ،  از گروه های شبه نظامی تروریست خود استفاده می کند 

جان کربی سخنگوی پنتاگون وزارت دفاع ایالات متحده در گفتگو با خبرنگاران  گفت که تهران با بکارگیری از بازوهایش در منطقه ،  برای بی‌ثبات‌ و ناامن‌سازی منطقه و اقدامات تروریستی استفاده می کند

کربی در ادامه افزود:  «اقدامات شرورانه آنها ثبت شده و هیچ نشانه‌ای از اینکه ما بخواهیم با این اقدامات به شکل درست برخورد نکنیم، نیز وجود ندارد.»

سخنگوی پنتاگون گفت: «موشک‌های استفاده شده در حمله به فرودگاه اربیل ساخت ایران بوده و تهران آنها را فرستاده و شبه‌نظامیان شیعی از آنها استفاده می‌کنند، اما من نمی‌توانم تایید کنم چه کسی این حملات را انجام داد. باید منتظر نتایج تحقیقات بمانیم.»

وی  تاکید کرد که واشنگتن از چالش‌های امنیتی که رژیم ایران در منطقه به وجود می‌آورد، فرار نمی‌کند.

پاسدار اسماعیل قاآنی فرمانده سپاه قدس نیز روز گذشته آمریکا را تهدید کرد و ادعا کرد:  واشنگتن حرف زور می فهمد و ما هم می دانیم چگونه با انان سخن  بگوییم . با گسترش نیروهای مقاومت در منطقه به اسرائیل حمله می کنیم .

پیشتر نیز سازمان دیده بان حقوق بشر سوریه در گزارشی اعلام کرد که حکومت ایران با پرداخت دستمزد بیشتر به جوانان سوری نیروی تروریست برای پیوستن به گروه شبه نظامیان فاطمیون استخدام می کند .

اگرچه حکومت ایران بارها به‌شکلی مداوم دست‌داشتن در حمله به فرودگاه اربیل و پایگاه هوایی آمریکا در آن را انکار کرده، اما منابع خبری العربیه، الحدث، گزارش دادند که موشک‌های استفاده شده در این حمله از سوی حکومت ایران تهیه شده ‌است.

بر اساس این داده‌ها، دو جناح از حشدالشعبی و حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) در این حمله دست داشتند و نیروهای آمریکایی به‌همراه دستگاه‌های ذیربط در بغداد و اقلیم کردستان در تحقیقات مربوطه شرکت دارند.

بسیاری از ناظران بر این باورند که این حملات، چه با موشک و چه از طریق بمب‌های دست‌ساز، حامل پیام‌های تهران به واشینگتن است که علناً و بارها، جناح‌های طرفدار ایران را به دست داشتن در این حملات متهم ساخته ‌است.