پنتاگون: به حکومت ایران هشدار دادیم که فعالیت تحریک آمیز سپاه در خلیج فارس خطرناک است

سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا اعلام کرد با ارسال پیامی برای سران حکومت ایران تذکر داده است که فعالیت های تحریک آمیز و نسنجیده سپاه پاسداران در خلیج فارس خطرات زیادی به وجود می آورد و باید از ادامه آن دست بردارد.

جان کربی، سخنگوی پنتاگون روز گذشته (دوشنبه ) در یک نشست خبری در  پاسخ به پرسشی در این مورد که آیا با توجه به فعالیت‌های نیروی دریایی سپاه، آیا نیاز است پنتاگون خط ارتباطی مستقیم با سپاه پاسداران مانند خط مستقیم ارتباطی با روسیه در سوریه و برای پرهیز از هرگونه خطایی داشته باشد، گفت: خط ارتباطی کشتی به کشتی همیشه برقرار است.

جان کربی در ادامه افزود:  واضح به تهران نگرانی و ناراحتی خود از این مسئله را منتقل کرده‌ایم و به آن ادامه می‌دهیم ولی فکر نمی‌کنم نه نیازی یا حتی هیچ علاقه‌ای به نوعی از ارتباط عملیاتی استراتژیک با سپاه پاسداران باشد. ما کانال‌های دیپلماتیک داریم که به شکل مقتضی از آن استفاده می‌کنیم تا ناخرسندی خود را به تهران منتقل کنیم. البته حضور دیپلماتیک نداریم ولی کانال‌های دیپلماتیک در اختیار داریم که از آن استفاده کنیم.

وی گفت: تا حدودی و روی دریا، یک خط ارتباطی مستقیم دارید که آن ارتباط رادیویی مستقیم (کشتی به کشتی) است و ارتباط رادیویی فراهم است. و همین ارتباط رادیویی در جریان آن حوادث با قایق‌های سپاه پاسداران و فرماندهان این قایق‌ها وجود داشت و به کرات به آن‌ها در مورد کاری که می‌کردند، هشدار دادند. نیازی به ارتباط مستقیم با سپاه پاسداران برای ارتباط نیست و می‌توان آن را “درجا” انجام داد.

کربی افزود: خطر واقعی در چنین مواردی، خطای محاسباتی است. این مورد خاص البته به خشونت کشیده نشد که البته خبر خوبی است ولی نه به آن نیاز بود، نه امن بود و نه حرفه‌ای و به امنیت و ثبات بهتری در خلیج منتهی نشد. ما ارتباط مستقیم رادیویی کشتی به کشتی در اختیار داریم که البته آن‌ها از آن پیروی نکردند و به هشدارها گوش ندادند ولی اینطور هم نیست که ما توانایی ارتباط مستقیم در زمان نیاز را نداشته باشیم.

وی گفت: ما به عنوان دولت و از کانال‌های دیپلماتیک به وضوح نگرانی خود در مورد اقدامات نیروی دریایی سپاه پاسداران را گفته‌ایم و البته می‌دانیم و شما هم می‌دانید که نیروی دریایی سپاه پاسداران ، نیروی دریایی دولت ایران نیست و آن ساختار گزارش دادن را هم که نیروی دریایی ایران انجام می دهد، ندارد.

از زمان شروع مذاکرات غیر مستقیم آمریکا با ایران در چارچوب گروه پنج به علاوه یک در وین، دو مورد آزار کشتی‌های آمریکایی از سوی قایق‌های تندروی سپاه پاسداران منتشر شده است. یکی از این موارد و به گزارش وال‌استریت جورنال همزمان  با اعلام خبر از سر گیری مذاکرات مربوط به برجام، روی داد.

سنتکام هم پیشتر و با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: «در هفته گذشته ، سه قایق سپاه پاسداران تا فاصله ۶۲ متری به شناورهای ایالات متحده نزدیک شدند. قایق‌های ایران به رغم هشدارهای مکرر به سمت کشتی «یو‌اس‌اس فایربولت» و «یو‌اس‌سی‌جی براناف» نزدیک شدند و «در نهایت نیروهای دریایی آمریکا تیرهای هشدار شلیک کردند تا خطر اشتباه محاسباتی و برخورد و تنش را کاهش دهند».