پنتاگون: حمله به شبه‌نظامیان مورد حمایت رژیم  ایران  ضروری بود

جسیکا مک‌نولتی، یکی از سخنگویان وزارت دفاع ایالات متحده، “پنتاگون” در مورد حملات هوایی آمریکا به تاسیسات شبه‌نظامیان مورد حمایت حکومت ایران در مرز عراق و سوریه گفت: ما همواره حق واکنش نشان دادن در زمان و مکان مورد انتخاب خود برای حمایت و دفاع از مردم را برای خود محفوظ می‌دانیم.

جسیکا مک‌نولتی، افزود: پرزیدنت جو بایدن به صراحت اعلام کرده که او از نیروها و کارکنان آمریکایی، حمایت و دفاع خواهد کرد.

خانم مک‌نولتی در ادامه گفت: اگر این حملات ادامه یابد، ما تردیدی در اقدام مقتضی و ضروری برای حمایت از خود و متحدان‌مان، نخواهیم کرد. هدف از این حملات، محدود کردن خطر افزایش تنش ، و برهم زدن و مختل کردن یک سری حملات مستمر بود که باعث زخمی شدن کارکنان آمریکایی و خسارت زدن به تاسیسات آمریکایی می‌شد.

او  زمان برای اقدام نظامی آمریکا را مناسب خواند و گفت : تصمیم رئیس جمهوری آمریکا این بود که چنین اقدامی، از کارکنان ایالات متحده حفاظت می‌کند و این حملات هر دو برای پاسخ به تهدید و به شکل مقتضی در مقیاس آن، ضروری بوده است.

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا نیز  در مورد تاثیر احتمالی حملات روز یکشنبه آمریکا به مواضع گروه‌های مورد حمایت رژیم  ایران چنین گفت: ما مذاکرات در وین را برای اجرای دو طرفه توافق هسته‌ای برجام دنبال می‌کنیم چرا که معتقدیم چنین بازگشتی، در خدمت منافع ملی ما است. ما هنوز اعتقاد داریم و نیت ما این است که برای ادامه دور بعدی مذاکرات، به وین بازگردیم.

اوافزود:  این حملات واکنش مستقیم به حملات قبلی و تهدیدهای مستمر علیه نیروهای ایالات متحده است. اگر این تحریک‌ها ادامه پیدا کند، واکنش‌های حفاظتی هم به تبع آن باید دنبال شود.

این مقام وزارت خارجه آمریکا گفت:  ما این اقدام را انجام دادیم، چون رئیس جمهوری مصمم است که این هم در راستای منافع ملی ما است. ما می‌توانیم همزمان گفت‌وگوها را دنبال کرده و از منافع و نیروها و کارکنان خود دفاع کنیم.