پنتاگون سپاه پاسداران را عامل حملات بندر فجیره اعلام کرد و پرزیدنت ترامپ از اعزام۱۵۰۰ نیروی نظامی به منطقه خاورمیانه خبر داد

پرزدینت ترامپ در کنار پاتریک شاناهان وزیر دفاع و جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید

یک مقام ارشد ارتش آمریکا روز جمعه، سوم خرداد، سپاه پاسداران را مسئول حمله به چهار نفتکش و پرتاب راکت به نزدیکی سفارت آمریکا در منطقه سبز بغداد معرفی کرد.

مایکل گیلدِی، از مقام‌های ارشد ارتش آمریکا گفت: « با اطمینان زیاد می‌توان گفت سپاه پاسدارانِ انقلاب اسلامی مسئول حمله اخیر به چهار نفتکش است».

به گفته این مقام ارتش آمریکا، همچنین اطمینان زیادی وجود دارد که نیروهای نیابتی ایران مسئول شلیک راکت به منطقه سبز بغداد باشند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌نویسد آقای گیلِدی در دیدار با خبرنگاران شواهدی درباره نقش داشتن سپاه در حملات ارائه نکرد.

هفته گذشته چهار کشتی در بندر فجیره مورد حمله قرار گرفته و آسیب دیدند ساعاتی پس از این حمله خرابکارانه پرزیدنت ترامپ با انتشار توییتری رژیم ایران را عامل این حملات دانست.

اکنون پس از گذشت چند روز وزارت دفاع آمریکا رسما اعلام کرد که رژیم اسلامی عامل این عملیات خرابکارانه بوده است.

ساعاتی پس از این اعلام پرزیدنت ترامپ از اعزام ۱۵۰۰ نیروی آمریکایی به مطقه خبر داد.

پرزیدنت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در گفت‌وگو با خبرنگاران اعلام کرد با درخواست وزارت دفاع موافقت کرده و دستور اعزام یک هزار و ۵۰۰ نیرو به خاورمیانه را، در راستای سیاست بازدارندگی ایران، صادر کرده است.

پرزیدنت ترامپ روز جمعه سوم خرداد و پیش از سفر به ژاپن در کاخ سفید به شماری از پرسش‌های خبرنگاران پاسخ داد و گفت: «یک هزار و ۵۰۰ نیروی آمریکایی راهی منطقه می‌شوند.»

وی افزود: «اعزام این نیروها به غرب آسیا با اهداف پیشگیرانه صورت می‌گیرد.»

شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان پیشتر در گزارشی اعلام کرده بود بر اساس دستور جدید، موشک‌های پاتریوت، یگان‌های پرواز شناسایی و نیروهای مورد نیاز به منطقه اعزام خواهد شد.

ایالات متحده در اواخر اردیبهشت ۹۸ با اعزام ناو هواپیمابر یو اس اس آبراهام لینکلن و بمب افکن‌های ب۵۲ به منطقه خاورمیانه، آرایش نظامی‌ خود را در پاسخ به آنچه نشانه‌های نگران‌کننده از قصد و تدارک احتمالی جمهوری اسلامی برای حمله به مواضع و نیروهای آمریکایی یا متحدان آن عنوان شده، تقویت کرده است.

علاوه بر این، وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، یک سامانه پدافند موشکی پاتریوت و یک ناوگان رزمی نیروی دریایی که پیشتر آب‌های خلیج فارس را ترک کرده بود، به منطقه بازگردانده است.