پنج هزار عرب اسرائیلی، همزمان با جشن استقلال اسرائیل، به راهپیمایی “یوم النکبه” پرداختند

پنج هزار عرب اسرائیلی، همزمان با جشن استقلال اسرائیل، به راهپیمایی “یوم النکبه” پرداختند

حدود پنج هزار تن از اعراب شهروند اسرائیلی، با انجام یک راه پیمایی در شمال کشور، همزمان با سالروز استقلال اسرائیل، تاسف خود را از شکست کشورهای عرب در جنگ هفتاد و یک سال پیش با اسرائیل ابراز داشتند و خواهان دریافت امتیازات بیشتری شدند.

در این راه پیمایی که زیر نام یوم النکبه، یعنی روز مصیبت برگزار شد، همه سیاستمداران عرب که در گذشته یک ائتلاف سیاسی داشتند شرکت کردند و علیه جناحی در اسرائیل که خواستار مهار کردن برخی آرمان های اعراب می باشد، به اعتراض پرداختند.

آن ها در پاسخ به آنانی که گفتند اگر اعراب از زندگی خود در اسرائیل راضی نیستند، می توانند به یکی از بیست و دو کشور عربی نقل مکان کنند، گفتند> ما فقط یک وطن داریم و آن این سرزمین است و قصد نداریم به جای دیگری برویم.

در سال های گذشته، راهپیمایی موسوم به یوم الکبه در پانزدهم ماه مه، مصادف با هفته آینده، برگزار می شد، که زمان اعلام استقلال اسرائیل به تاریخ میلادی می باشد. ولی رهبران عرب اسرائیلی، امسال، یوم النکبه را مصادف با تاریخ عبری آن برگزار کردند که از تظاهرات فلسطینی ها در آن روز مجزا باشد.

در آخرین آماری که در این هفته انتشار یافت آمده است که ۲۱ درصد از جمعیت اسرائیل شهروندان عرب و دروزی هستند. اکثر این اعراب مسلمان سنی هستند و برخی نیز پیرو مسیحیت می باشند.

گروه های فلسطینی و از جمله سازمان های ترور، قصد دارند هفته آینده در چنین روزی به اغتشاشات دامنه دار دست بزنند. آن ها نیز زیر شعار یوم النکبه، یعنی روز مصیبت این تظاهرات را به راه خواهند انداخت.

منابع خبری رادیو پیام اسرائیل در تهران گزارش دادند که حکومت ایران کوتاه مدتی پیش از اعلام تصمیم پرزیدنت ترامپ در مورد ممنوعیت خرید فولاد و آلومینیوم و مس و دیگر فلزات سنگین از ایران، یک هیات بازرگانی را به ترکیه فرستاده، تا از طریق دولت آنکارا بتواند تحریم های جدید آمریکایی را دور بزند.

از چند هفته پیش خبر رسیده بود که ایالات متحده قصد دارد صنایع پتروشیمی ایران و به دنبال آن صادرات فلزات سنگین رژیم را مورد تحریم قرار دهد.

آگاهان گفتند که هیات اعزامی ایران به آنکارا شامل چند تن از بلندپایگان وزارت صنایع و معادن و وزارت اقتصاد و دارائی حکومت است که ماموریت دارند امکان دور زدن تحریم ها به یاری دولت ترکیه را بررسی کنند.

به گفته این منابع، ایران پیشنهاد کرده که انبارهای بزرگی برای ذخیره کردن فلزات ایران در خاک ترکیه برپا شود و بازرگانان ترک به نام خود، این فلزات را به کشورهای دیگر بفروشند و پس از کسر کردن درصد بزرگی از مبلغ فروش، بقیه آن را به ایران بپردازند.

ترکیه از دیرباز یکی از بزرگترین مراکز صدور کالاهای ایرانی به کشورهای دیگر به هدف دور زدن تحریم ها بوده است.

چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه در روزهای اخیر گفته است که ترکیه به همکاری بازرگانی با ایران نیاز دارد و به ویژه به تامین سوخت از آن کشور وابسته است و نمی تواند از تحریم های آمریکایی پیروی کند.

در گزارش مشخص نشده که آیا هیات اعزامی ایران به آنکارا، هنوز در ترکیه به سر می برد.

آگاهان گفتند که دولت ترکیه قول دارد پیشنهاد ایران را به دقت بررسی کند و نتیجه آن را به آگاهی دولت ایران برساند.

آگاهان می گویند که ایالات متحده به آسانی می تواند معاملات کلان فلزات سنگین را رصد کند و به اقتصاد ترکیه زیان سنگینی وارد سازد.

در جریان تماس های اخیر بین دولت های آنکارا و واشنگتن، ایالات متحده به ترکیه گفته است که می توان همه نیازها آن کشور به نفت را از طریق عراق تامین کند و ترکیه نباید به خرید نفت و گاز از رژیم ایران ادامه دهد.