پوتین،  قانون ماندن اش در قدرت را تا دو سال دیگر تمدید کرد

ولادیمیر پوتین ، رئیس‌جمهوری روسیه روز گذشته(دوشنبه) قانون جدید انتخابات روسیه را که به وی اجازه می‌دهد تا سال ۲۰۳۶ در قدرت بماند، امضا کرد.

بر اساس قانون قبلی روسیه به ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور ۶۸ ساله کشور که طی بیش از دو دهه گذشته قدرت را در کشور در دست داشته است، اجازه نمی‌داد بیش از دو بار در این سمت به صورت متوالی باقی بماند. اما پارسال قانون جدید انتخابات ریاست‌جمهوری روسیه بعد از یک همه‌پرسی به تصویب پارلمان این کشور رسید و اکنون ولادیمیر پوتین می‌تواند بدون محدودیت تا سال ۲۰۳۶ پست ریاست‌جمهوری را قبضه کند.

وی پیشتر برای حفظ قدرت مجبور شده بود که در انتخابات سال ۲۰۰۸ به عنوان نخست‌وزیر کشور ایفای نقش سیاسی کند و دمیتری مدودف از چهره‌های وفادار به پوتین پست ریاست‌جمهوری را در دست بگیرد؛ اگرچه منتقدان می‌گویند در این دوره نیز پوتین عملا سکان قدرت کشور را در دست داشته است.

دوره ریاست جمهوری در روسیه شش سال است.

بنابر گزارش‌ها، میزان محبوبیت او، نحوه کنترل قدرت در روسیه و همچنین سال‌ها سرکوب مخالفان و به حاشیه رانده شدن منتقدان سیاسی، به معنی افزایش احتمال پیروزی دوباره پوتین در انتخابات آتی خواهد بود.

اعتراضات در روسیه طی چند ماه گذشته، بویژه  با بازداشت آلکسی ناوالنی مهمترین چهره مخالف پوتین، با شدت بیشتری در کشور سرکوب شده است و مقامات امنیتی و پلیس ضد شورش روسیه در ماه‌های گذشته هزاران نفر از معترضان به زندانی شدن آقای ناوالنی را بازداشت کرده‌اند.

اگر پوتین بتواند تا سال ۲۰۳۶ که آن زمان ۸۳ ساله خواهد شد، قدرت را در دست داشته باشد، دوره زمامداری وی از ژوزف استالین، دیکتاتور اتحاد جماهیر شوروی سابق، نیز بیشتر خواهد بود.

پیشتر پوتین اعلام کرده بود هنوز تصمیم نگرفته است که آیا در انتخابات سال ۲۰۲۴ نامزد شود یا نه، اما گفته بود اگر مردم بخواهند وی نامزد خواهد شد. با این حال منتقدان او مطمئن هستند که پوتین در انتخابات ریاست‌جمهوری بعدی شرکت خواهد کرد.

ولادیمیر پوتین تیرماه پارسال برنده همه‌پرسی مربوط به تغییر قانون اساسی و انتخابات این کشور شد و بنابر گزارش کمیسیون مرکزی انتخابات نزدیک ۸۰ درصد از شرک‌کننده‌ها به نفع تغییرات قانون اساسی رای داده‌ بودند.

با این‌حال یک نهاد غیردولتی ناظر بر روند انتخابات به نام “گولوس” اعلام کرده بود که قادر نیست مشروعیت نتایج این همه‌پرسی را تایید کند.