پوتین با روحانی درباره برجام، درگیری با ایالات متحده، روابط دو کشور و آینده سوریه و افغانستان، دیدار و گفتگو خواهند کرد

پوتین با روحانی درباره برجام، درگیری با ایالات متحده، روابط دو کشور و آینده سوریه و افغانستان، دیدار و گفتگو خواهند کرد

رئیس جمهوری روسیه با حسن روحانی، در بیشکک پایتخت قرقیزستان دیدار خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری تاس، این ملاقات در حاشیه  اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای انجام می گیرد و گمان می رود که یک رشته مسائل و مشکلات حکومت ایران با جامعه جهانی در جریان آن مطرح گردد و رئیس جمهوری ایران خواهان جانبداری دولت مسکو نسبت به مواضع خود باشد.

به گفته آگاهان، سرنوشت  برجام و تنش جنگی در حوزه خلیج فارس و همچنین آینده نیروهای ایرانی در سوریه، از جمله مهمترین مطالبی خواهد بود که در این دیدار مورد بحث قرار خواهد گرفت.

دفتر ریاست‌جمهوری روسیه هم از حضور پرزیدنت پوتین در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای و دیدارهای دوجانبه او با رهبران کشورهای منطقه و از جمله ایران خبر داد و تایید کرد که قرار است او گفتگوهایی نیز درباره افغانستان، سوریه، شبه جزیره کره و ایران با همتایان خود داشته باشد.

یوری اوشاکوف دستیار کاخ کرملین گفت دیدار پوتین و روحانی، درباره مسائل مهم  جهانی از جمله توافق هسته ای ایران، آینده سوریه، اوضاع افغانستان و تقویت روابط اقتصادی و فرهنگی روسیه با ایران خواهد بود.

سازمان شانگهای یک نهاد میان‌دولتی است که برای همکاری‌های چندجانبه امنیتی، اقتصادی و فرهنگی تشکیل شده‌است. این سازمان در سال ۲۰۰۱ توسط  رهبران چین،روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان با هدف برقرار کردن موازنه در برابر نفوذ آمریکا و ناتو در منطقه، پایه‌گذاری شد. نقش اصلی و تعیین‌کننده را، در سازمان شانگهای، دو کشور چین و روسیه تشکیل می‌دهند.

ایران هنوز به عضویت سازمان همکاری شانگهای پذیرفته نشده  و همانند مغولستان، افغانستان و بلاروس به عنوان عضو ناظر در این اجلاس شرکت می‌کند. تلاش های سال های اخیر رژیم ایران برای رسیدن به مقام عضو دائم این سازمان، تا کنون بدون نتیجه مانده است.

دیدار پرزیدنت ولادیمیر پوتین با حسن روحانی  در حالی انجام خواهد شد که سران رژیم ایران در روزهای اخیر در ارتباط با بحران در منطقه و پیامدهای خروج ایالات متحده از برجام  با رهبران و مقام‌های چند کشور و از جمله آلمان و ژاپن دیدار و گفتگو داشته اند .

2 دیدگاه‌

 1. روسیه ی تحت هدایت تیم کاری پوتین، طی دو دهه گذشته نه اینکه میلیاردها بلکه تریلیون ها دلار منفعت اقتصادی از ایران بردند، خب خنده ی پوتین رو میشه درک کرد،

  (: اما یه سوال؛
  روحانی دقیقا” داره به چی میخنده؟!

 2. تیم کاری پوتین در روسیه طی چند دهه گذشته تریلیون ها دلار از ایران منفعت اقتصادی بردند، و خنده ی شخص پوتین رو میشه درک کرد،
  (:
  اما یه سوال؛
  دلیل خندیدن روحانی چیه؟!

Comments are closed.