پوتین: «حتی نیروهای روسی نیز پس از استقرار سوریه، باید از آن کشور بیرون روند»

استدلال دولت روسیه آن است که نیروهای روسی و همچنین حکومت اسلامی ایران، به تقاضا و دعوت دولت قانونی دمشق به سوریه رفته اند

سخنان پرزیدنت ولادیمیر پوتین دایر بر این که همه نیروهای خارجی باید از سوریه بیرون روند، و نیروهای روسی نیز شامل این قاعده می شوند، موجی از شگفتی در محافل سیاسی جهان برانگیخت.

پرزیدنت پوتین که در آئین گشایش همایش بین المللی انرژی در مسکو سخن می گفت، تاکید کرد که با پایان گرفتن جنگ داخلی در سوریه، همه نیروهای خارجی، و از جمله نیروهای روسی باید خاک آن کشور را ترک گویند.

رئیس جمهوری روسیه در ادامه سخنان خود، حضور نیروهای نظامی ایالات متحده در سوریه را نقض معاهدات بین المللی دانست و خواستار خروج آن ها شد. ولی پوتین به حضور نیروهای ترکیه در بخش شمالی سوریه اشاره ای نکرد و این در حالی که ترکیه در آن ناحیه به شدت فعال است و تا کنون بارها عملیات جنگی انجام داده است.

استدلال دولت روسیه آن است که نیروهای روسی و همچنین حکومت اسلامی ایران، به تقاضا و دعوت دولت قانونی دمشق به سوریه رفته اند و این در حالی که نیروهای آمریکایی برای یاری رسانی به گروه های مخالف رژیم پرزیدنت بشار اسد به سوریه رفته اند.

پرزیدنت پوتین در ادامه سخنان خود گفت که دو گزینه در برابر ایالات متحده، برای قانونی کردن حضور نظامی آن در سوریه وجود دارد که یکی به دست آوردن اجازه و موافقت دولت دمشق و یا دریافت اختیارات از سازمان ملل است.

اسرائیل به ویژه خواهان خروج نیروهای وابسته به حکومت ایران از سوریه است و اعلام داشته که برای رسیدن به این هدف، به همه تلاش لازم دست خواهد زد.

ارتش روسیه تا چند هفته پیش دست اسرائیل را در عملیات هوایی علیه مواضع و قرارگاه های سپاه قدس در سوریه باز گذاشته بود. ولی در این هفته اعلام شد که روسیه چهار فروند سامانه ضد هوایی از نوع اس – ۳۰۰ در سوریه مستقر می سازد که ادامه عملیات هوایی اسرائیل علیه سپاه قدس را بسیار دشوار و حتی غیرممکن خواهد ساخت.

از ده روز پیش که حادثه سقوط هواپیمای نظامی روسی از نوع ایلیوشین ۲۰ در سوریه رخ داد، که هدف یک موشک ارتش سوریه قرار گرفت، جنگنده های اسرائیلی ماموریت تازه ای در حریم هوایی سوریه انجام نداده اند.

2 دیدگاه‌

  1. درود بر برادر عزیز و محترمم ولادمیر پوتین ای مرد درست اندیش امروز با نگاهی عمیق متوجه خطرات اسلامی ایران هستید و در مقابل ان می ایستید پس خدا قوت .

Comments are closed.