پوتین نخست وزیر اسرائیل را برای گفتگو درباره ایران و سوریه به مسکو دعوت کرد

نخست وزیر اسرائیل یک بار دیگر رهسپار مسکو می شود تا با پرزیدنت پوتین درباره بحران خاورمیانه، و از جمله مسائل ایران و سوریه به رایزنی بنشیند.

دفتر نخست وزیری در اورشلیم اعلام کرد که رئیس جمهوری روسیه، از بنیامین نتانیاهو دعوت کرده که در راه پیمایی سالیانه برای بزرگداشت پیروزی بر ارتش آلمان در کنار وی شرکت جوید و در پایان آن طرفین در یک دیدار خصوصی، به بررسی مسائل بپردازند.

در دو سال اخیر این هشتمین بار است که نخست وزیر اسرائیل به مسکو می رود تا در دیدار با پوتین، هماهنگی بین دو کشور در امور حادِ سیاسی در منطقه را تقویت کند. نتانیاهو و پوتین طی این مدت، دوازده بار نیز تلفنی با هم رایزنی کرده اند.

روسیه، در همان حال که حکومت اسلامی ایران را زیر چتر حمایت خویش گرفته، و در کنار افراد سپاه پاسداران ایران در سوریه، به فعالیت جنگی ادامه می دهد، روابط بسیار دوستانه ای نیز با اسرائیل دارد که برای آن اهمیت بسیار قائل است.

آگاهان می گویند که از دیدگاه پوتین، دوستی با اسرائیل می تواند راهی را به سوی بهبود مناسبات با ایالات متحده نیز بگشاید.

دعوت از نخست وزیر اسرائیل برای شرکت در راه پیمایی یادروز پیروزی ارتش سرح بر آلمان نازی، نشان دیگری از روابط مستحکم بین دو کشور است – گرچه شماری از آشنایان به امور دیپلماتیک در اسرائیل می گویند که به دوستی با پوتین نباید اعتماد کرد، زیرا او بر حسب منافع خویش و کشور خود فعالیت می کند، و هرگاه این مصالح ایچاب کند، ممکن است سیاست خود را تغییر دهد.

همین هشدار در تهران، در مورد روابط جمهوری اسلامی با دولت مسکو شنیده شده است.

ارتش روسیه در سوریه، با ابراز تفاهم نسبت به نیازهای امنیتی اسرائیل، عملا به نیروی هوایی این کشور امکان داده که هرگاه لازم بداند، علیه استقرار سپاه پاسداران در سوریه، به پروازهای دفاعی دست بزند – گرچه، روسیه چند بار این بمباران های هوایی را که به اسرائیل نسبت داده شده، نکوهش کرده است.

همچنین، روسیه اعلام داشته که ممکن است هرچه زودتر سامانه ضد هوایی اس – ۳۰۰ در سوریه مستقر سازد که قادر است ده ها همواپیمای جنگی دشمن را به طور هم زمان هدف قرار دهد.

وزیر دفاع اسرائیل به صراحت گفت که اگر استقرار این سامانه موجب محدودیت عملیات هوایی اسرائیل در سوریه شود و آسیبی وارد سازد، اسرائیل آن را هدف قرار خواهد داد.

رژه سالیانه برای بزرگداشت پیروزی ارتش سرخ بر آلمان، امسال در روز چهارشنبه (سه روز دیگر) برگزار می شود و ده ها هزار نفر در آن شرکت می کنند.

نخست وزیر اسرائیل یک روز پیش از ورود به مسکو، به قبرس پرواز می کند و در آن جا دیدار سیاسی مهمی با رئیس جمهوری قبرس و نخست وزیر یونان خواهد داشت.

از هنگام به روی کار آمدن رجب طیب اردوغان در ترکیه، مناسبات اسرائیل با قبرس و یونان گسترش و استحکام چشمگیری داشته است.

با آن که تصور نمی رود نخست وزیر اسرائیل بتواند دیدگاه های رئیس جمهوری روسیه را در مورد توافق اتمی موسوم به برجام تغییر دهد، آشنایان امور می گویند که نتانیاهو در دیدار روز چهارشنبه با پوتین، درباره اسنادی نیز که از تهران به اورشلیم انتقال یافته، برای پوتین توضیح خواهد داد و ممکن است شماری از این اسناد را نیز به او نشان دهد.