پورمحمدی: «اعدام های دسته جمعی به حق بود و تسویه حساب هنوز کامل نشده است»

آخوند پورمحمدی، وزیر کشور پیشین دولت احمدی نژاد در گفت‌وگویی تصویری با نشریه «مثلث»، نزدیک به اصولگرایان، از انجام اعدام‌های دست‌جمعی زندانیان سیاسی در دهه شصت دفاع کرد

مصطفی پورمحمدی، معاون پیشین وزارت اطلاعات حکومت گفت: اعدام های دهه شصت خورشیدی، عملی کاملا به جا به هدف حذف مخالفان بوده و این تسویه حساب، هنوز تکمیل نشده است.

پورمحمدی یکی از اعضای گروه معروف به «هیأت مرگ» بود که در انجام اعدام‌های دست‌جمعی زندانیان سیاسی در دهه شصت نقش عمده ای داشت.

آخوند پورمحمدی، وزیر کشور پیشین دولت احمدی نژاد در گفت‌وگویی تصویری با نشریه «مثلث»، نزدیک به اصولگرایان، از انجام اعدام‌های دست‌جمعی زندانیان سیاسی در دهه شصت دفاع کرد و گفت:  اعدام هزاران نفر از اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران در زندان ها مانند افتادن خمپاره‌ای در جنگ به یک روستا بود اگر در جنگ یک خمپاره به سمت دشمن شلیک کنیم و بخورد به روستای کنار آنها باید پاسخ بدهیم که چرا به روستا خورد؟

وی افزود: «حالا من باید بیایم و جواب حقوقی بدهم که فلان خمپاره را در جایی اشتباه یا درست انداخته‌ایم؟ منافقین همه‌شان جنایتکارند و باید در دادگاه محاکمه شوند. آنها آدم کشتند و جنگ کردند و باید به اشد مجازات محکوم شوند.»

آخوند پور محمدی که در دولت حسن روحانی نیز به عنوان وزیر دادگستری انتخاب شد؛ با تأکید بر این که ما هنوز تسویه‌حساب نکرده‌ایم، گفت : «اکنون وقت این حرف‌ها نیست، وقت تسویه‌حساب است.»

وی در باره نحوه بازجویی زندانیان دهه شصت و اعدام برخی از آنان  گفت: «به دلیل فضای روانی یا جهالت و حماقت عده‌ای ما بدهکار شده‌ایم؟ ما باید پاسخ بدهیم؟»

سه سال پیش، انتشار یک فایل صوتی از حسینعلی منتظری، قائم مقام وقت رهبر ایران در حضور اعضای هیئت اجرایی اعدام‌ها، واکنش‌های گسترده‌ای در پی داشت.

آخوند حسینعلی منتظری  سه سال پیش با انتشار فایل صوتی از  اعدام‌های سال ۶۷ گفته بود و آن را جنایت بزرگ نامیده بود وی در این فایل صوتی گفته بود : «بزرگترین جنایتی که در جمهوری اسلامی شده و تاریخ ما را محکوم می‌کند به دست شما انجام شده و نام ما را در آینده جزو جنایتکاران در تاریخ می‌نویسند.»

پورمحمدی همان موقع پس از انتشار این فایل از خود دفاع کرد.

در این فایل صوتی آخوند منتظری از  ابراهیم رئیسی، معاون وقت دادستان و رییس کنونی قوه قضائیه بود، پورمحمدی و سایرین نام برده بود .

آخوند پور محمدی در باره انتشار این فایل صوتی گفت : انتشار این فایل «عملیات مشترک آمریکا، سی‌آی‌اِی، موساد و عربستان برای موج جدید براندازی در ایران بود. اصلاً نباید آن را به این موضوعات کوچک گره بزنیم.»

او بار دیگر تأکید کرد که «اکنون وقت جنگیدن است، وقت حرف‌زدن نیست.. الان وقت به‌حساب‌رسیدن است، وقت زمین‌گیرکردن و محاکمه‌کردن است…»

هزاران مخالف حکومت ایران که اعضای سازمان مجاهدین خلق، فقط بخشی از آنان بودند، در تابستان سال ۱۳۶۷ درحالی‌که دوران محکومیت خود را در زندان‌های رژیم  سپری می‌کردند، به صورت جمعی اعدام شدند.

علی  خامنه‌ای، بارها با ابراز مخالفت در زمینه زیرسوال بردن این اعدام‌ها گفته بود که «نباید جای جلاد و شهید عوض شود».

پورمحمدی در پایان این مصاحبه گفته بود:  وزارت اطلاعات ایران از نیروهای اصیل، پاکار،  باانگیزه و هوشمند تشکیل شده است و جزء چهار کشوری است که بیشترین نفوذ و جاسوسی را در داخل آمریکا انجام داده، به خصوص جاسوسی علمی.

2 دیدگاه‌

  1. مجاهدین خلق بخشی از اعدام های دهه ۶۰ نبودند بلکه اکثریت اعدام هارو تشکیل میدادند و اصلا موضوع اصلی اعدامها بودند و اصلا موضوع و بحث سیاسی آن دوران بودند۰
    خبررسانی به سبک بی بی سی از سایت وزین رادیو پیام غم انگیز است۰وجدان ژورنالیستی باید ملاک باشد نه دوری یا نزدیکی به این یا آن فرد۰لطف کنید و نقطه نظر اینجانب را چاپ کنید تا به سرنوشت نظردهی قبلیم دچار نشود۰
    با آرزوی شادی برای ملت یهود

Comments are closed.