پول مردم ایران را به هدر می دهند و به سازمان ملل شکایت می کنند که آمریکا به ایران فشار مالی می آورد

در همان حال که رژیم ایران برای گروه های تروریستی تحت حمایت خود در خاورمیانه تجهیزات پزشکی و درمانی در مورد ویروس کورونا فرستاده، نماینده ایران در سازمان ملل از کمبود همه تجهیزات در ایران، به سازمان ملل شکایت برد و ایالات متحده را مسئول این وضع دانست.

مجید تخت روانچی سفیر رژیم ایران در سازمان ملل در نامه ای، از کمبود شدید تجهیزات پزشکی در ایران شکایت کرد و نوشت: «آمریکا با استمرار و تشدید تحریم‌های غیرقانونی خود در شرایط بحران همه‌گیری کرونا، خطوط قرمز به گفته وی تروریسم اقتصادی و تروریسم پزشکی را رد کرده و به مرز جنایت علیه بشریت رسیده است».

این شکایت در حالی مطرح می شود که رژیم ایران مبالغ کلانی از پول مردم را به سازمان های ترور عربی و فلسطینی می بخشد و یا صرف تولید جنگ افزار می کند. همچنین مبالغ کلانی از پول مردم ایران، توسط خود مقامات ارشد حکومت دزدیده شده است.

تخت روانچی در ادامه شکایت خود نوشت: این حق همه کشورهاست که به داروها، وسایل و تجهیزات لازم برای جلوگیری از انتقال و گسترش ویروس کرونا دسترسی داشته باشند اما اقدامات یکجانبه غیرقانونی آمریکا مانعی بزرگ و جدی بر سر راه تحقق این حق ایجاد کرده است.

این در حالی که برایان هوک، نماینده ویژه امور ایران در وزارت خارجه آمریکا گفته بود: “ایالات متحده دارو و تجهیزات پزشکی مورد نیاز مردم ایران را از تحریم ها معاف کرده است.”

سعید نمکی، وزیر بهداشت نیز گفته بود:  تحریم های آمریکا ربطی به دارو ندارد ، مشکل در داخل کشور است ، باندی که باید با ارز دولتی دارو وارد کنند متاسفانه  کابل برق و داروهای تاریخ مصرف گذشته و موبایل سایر اقلام دیگر را وارد می کنند.

تخت روانچی افزود: آمریکا این ادعای بی‌اساس را مطرح می‌کند که تحریم‌ها شامل مواد غذایی، دارو و تجهیزات پزشکی نمی‌شوند اما محروم کردن یک کشور از دسترسی به تجارت بین‌المللی و نظام بانکی جهانی، توانایی آن کشور را برای دسترسی به دارو، مواد غذایی و تجهیزات پزشکی از طریق سازوکارهای مالی و تجاری موجود، به طور کامل سلب می‌سازد.