پومپئو: یک کشتی حامل تسلیحات ایران در نزدیکی یمن توقیف شد

وزیر خارجه آمریکا با اعلام اینکه ایالات متحده و متحدانش چند روز پیش یک کشتی حامل تسلیحات ایران به سوی حوثی‌های یمن را توقیف کردند، بار دیگر تأکید کرد شورای امنیت برای جلوگیری از گسترش منازعات در منطقه باید به تمدید تحریم تسلیحاتی ایران رأی بدهد.

مایک پومپئو روز چهارشنبه ۱۸ تیر در نشست خبری‌اش گفت توقیف شناور حامل تسلیحات ۲۸ ژوئن [هشتم تیر] در آب‌های نزدیک به سواحل یمن صورت گرفت.

به گفته آقای پومپئو، برخی اقلام این محموله شامل ۲۰۰ قبضه آرپی‌جی، بیش از ۱۷۰۰ قبضه کلاشنیکف، ۲۱ موشک سطح به هوا و موشک‌های زمینی و سایر سلاح‌ها و موشک‌ها می‌شد.

وزیر خارجه آمریکا که از ماه‌ها پیش کارزاری را برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران آغاز کرده همچنین گفت: این تحریم باید تمدید شود، «امکان ندارد هیچ انسان جدی‌ای باور کند که ایران سلاح‌های دریافتی‌اش را در خدمت صلح خواهد گرفت».

تحریم تسلیحاتی علیه ایران از ۱۳ سال پیش برقرار است اما مطابق قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت که برجام ضمیمه آن بود، این تحریم‌ها قرار است ۲۶ مهر امسال منقضی شود. آمریکا پیش‌نویس قطعنامه‌ای را برای تمدید این تحریم در اختیار اعضای شورای امنیت قرار داده است.

مایک پومپئو در سخنان روز چهارشنبه‌اش به اقدامات پیشین جمهوری اسلامی برای رساندن سلاح به حوثی‌ها اشاره کرد و گفت: در نوامبر ۲۰۱۹ و فوریه امسال ما از توقیف تسلیحات ایران به سوی حوثی‌ها خبر دادیم. ایران همان موقع گفت چنین چیزی صحت ندارد سازمان ملل سرانجام هفته گذشته این موضوع را تایید کرد.

اشاره وزیر خارجه آمریکا به گزارش هفته گذشته آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، است که تایید کرده بود تسلیحات توقیف‌شده «مبدأ ایرانی» دارند.

با این حال نمایندگی جمهوری اسلامی در سازمان ملل گزارش آقای گوترش را «دارای نقایصی جدی، بی‌دقتی و ناسازگاری» دانست.

حوثی‌های یمن که مورد حمایت ایران هستند و آمریکا آنان را یکی از گروه‌های نیابتی جمهوری اسلامی می‌داند، از سال ۲۰۱۵ با دولت یمن که مورد حمایت عربستان سعودی است در جنگ هستند.

مایک پومپئو در نشست خبری روز چهارشنبه همچنین به ترور هشام الهاشمی در عراق نیز اشاره کرد و گفت عراق روز دوشنبه در رویدادی فاجعه‌بار، روزنامه‌نگار برجسته‌اش را از دست داد.

وزیر خارجه آمریکا مستقیما جمهوری اسلامی را در این سوء قصد متهم نکرد اما گفت: دکتر الهاشمی «در روزهای منتهی به مرگش بارها از سوی گروه‌های مسلح مورد حمایت ایران تهدید شده بود».

آقای پومپئو با اشاره به اینکه این روزنامه‌نگار و تحلیلگر برجسته «زندگی‌اش را وقف عراقی آزاد و مستقل کرده بود»، ترور او را محکوم کرد و از دولت عراق خواست که عوامل این جنایت وحشتناک را هرچه زودتر به دست عدالت بسپارد.

مایک پومپئو همچنین با اشاره به سخنان اخیر رهبر حزب‌الله لبنان که به دولت این کشور پیشنهاد کرده از ایران نفت بخرد گفت: چنین چیزی غیرقابل قبول است و ما هر اقدامی بتوانیم انجام خواهیم داد تا فروش نفت ایران متوقف شود.

وزیر خارجه آمریکا گفت نمی‌گذاریم جمهوری اسلامی «به عنوان بزرگ‌ترین حکومت حامی تروریسم در جهان» نفت بفروشد و پولش در اختیار حزب‌الله قرار گیرد.