پویش‌های «رای بی رای» و «نه» به جمهوری اسلامی برای عدم مشارکت مردم در انتخابات  گسترش پیدا کرده است 

در حالی که تنها شش روز به  انتخابات فرمایشی ریاست جمهوری حکومت ایران ،مانده ،  پویش‌هایی چون «رای بی رای»، «انگشت در خون» و «نه به انتخابات نمایشی» فعالیت چشمگیری برای تحریم انتخابات داشته‌اند.

بر اساس  آخرین نظرسنجی‌های رسمی نرخ مشارکت در انتخابات پیش رو حدود ۳۸ درصد اعلام شد.

اگر چه  مقامات و حتی نامزدهای انتخاباتی نگرانی خود را از عدم مشارکت مردم‌ پنهان نکرده‌اند اما نهادهای اطلاعاتی و امنیتی می‌کوشند نرخ پایین مشارکت را به “عوامل خارجی” و “فضای مجازی” مرتبط سازند.

پیشتر نیز علی خامنه‌ای، فضای مجازی را به دلیل انتشار اخبار رد صلاحیت‌ها و انتقاد از رویکردهای نهادهای حکومتی مورد حمله قرار داده بود.

در همین حال، مجلس حکومت  ایران نیز از بررسی طرحی برای برخورد شدید با فضای مجازی و «شهروند خبرنگاران» خبر داد.

پیش از این نیز برخی فعالان رسانه‌ای و خبرنگاران از فراخوانده شدن توسط قوه قضائیه و دریافت اخطار درباره عدم انتشار سخنانی علیه وضعیت انتخاباتی سخن گفته بودند.

محمود احمدی‌نژاد، نیز پیشتر از وجود «باند فاسد امنیتی» در نهادهای اطلاعاتی خبر داده بود که با گزارش‌ها و اقداماتشان موجب فساد در «روند امور اقتصادی، سیاسی و فرهنگی کشور» شده‌اند.

وزارت اطلاعات ایران، مدعی بازداشت یک شهروند ایرانی در استان مازندران شد که «عدم مشارکت» در انتخابات را از طریق «فضای مجازی» تبلیغ می‌کرد.

این وزارتخانه، در بیانیه ای اعلام کرد که  در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰، نیروهای «گمنام اطلاعات سپاه کربلای مازندران، «سَرپُل‌های اصلی مرتبط با گروهک سلطنت‌طلب مستقر در خارج از کشور را» بازداشت کرده‌اند.