پژوهشکده آمریکایی: احتمال دارد که سوریه تاسیسات اتمی تازه برپا می‌کند

دو روز پس از آن که مقامات اسرائیل تائید کردند که حمله به تاسیسات اتمی سوریه در سال ۲۰۰۷ توسط نیروی هوایی این کشور صورت گرفته، یک مقام پیشین آژانس بین المللی انرژی اتم می گوید که بیم دارد سوریه به احداث تاسیسات اتمی زیرزمینی پرداخته که گرچه در مورد آن اطلاعات موثقی در دست نیست، ولی باید به دقت مورد بررسی قرار گیرد.

یک موسسه پژوهشی آمریکایی که درباره دانش نظامی و امنیتی به بررسی می پردازد، در گزارشی این پرسش را مطرح کرد که آیا دولت سوریه در اوج تلاش برای سرکوب مردم آن کشور که اکنون هفت سال است ادامه دارد، دوباره به برپایی تاسیسات اتمی، این بار به صورت زیرزمینی پرداخته است؟

دو روز پیش فاش شد که حمله ده سال پیش به هدف انهدام تاسیساتی که سوریه برای ایجاد یک کوره اتمی برپا می کرد، توسط اسرائیل صورت گرفته است.

برخی مقامات اسرائیلی و از جمله ییسرائل کاتس وزیر امور استراتژی و ترابری نیز در سخنانی گفت که یکی از هدف های این افشاگری، فرستادن نوعی اخطار به حکومت اسلامی ایران بوده است.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر نیز گفت که سیاست اساسی اسرائیل همیشه آن بوده و هست که برای رفع خطراتی که موجودیت این کشور را تهدید می کند، بی درنگ به اقدام بپردازد.

نشریه “دِر اِشپیگِل” چاپ آلمان، سه سال پیش نوشته بود که سوریه به برپایی تاسیسات اتمی زیرزمینی دست است که در مکانی موسوم به “قُوصِیر” قرار دارد. نشریه آلمانی نوشته بود که این تاسیسات ممکن است یک کوره اتمی زیرزمینی، و یا تاسیسات غنی سازی اورانیوم بوده و یا برای ذخیره کردن سوخت اتمی برپا می شود.

اکنون پژوهشکده آمریکایی اعلام کرده که قصد دارد این موضوع را بازگشایی کرده و تحقیقات بیشتری در این زمینه به عمل آورد.

در اورشلیم، نخست وزیر بنیامین نتانیاهو دوباره تاکید کرد که اسرائیل برای خنثی کردن هرگونه تهدیدی که موجودیت و امنیت این کشور را به خطر انداخته درنگ نخواهد کرد.

روزنامه اسرائیلی جروزالم پست امروز (پنجشنبه) متن یک مصاحبه تلویزیونی را منتشر ساخت که چند روز پس از حمله به تاسیاست اتمی در دست ساختمان سوریه منتشر شد که در آن سخنان مشابهی بیان کرده بود.

نتانیاهو که در آن هنگام رهبر اوپوزیسیون پارلمانی بود، به شبکه اول تلویزیون اسرائیل گفت: «سیاست پیگیر اسرائیل همیشه این بوده و هست که نگذارد دشمن به جنگ افزاراتمی دست یابد. لئ نیز دقیقا نگفته بود که منظورش کدام کشورهاست.

در سال های اخیر نتانیاهو همیشه از جانب مخالفان خود متهم شده که مطرح کردن خطرات اتمی ایران به صورت مداوم، برای پرده پوشی بازپرسی پلیس و اتهاماتی است که علیه او در مورد سوء استفاده مالی از قدرت، مطرح می شود. ولی نتانیاهو از سه دهه پیش تا کنون مرتبا نسبت به خطرات اتمی، به ویژه از جانب حکومت ایران هشدار داده است. نتانیاهو حدود بیست سال پیش، با آن که هنوز یک سیاستمدار تازه کار بود، کتابی در مورد خطرات اتمی شدن ایران  انتشار داده بود.