پژوهشکده صلح در استکهلم  می گوید که اسرائیل حدود یکصد بمب اتمی در اختیار دارد

پژوهشکده صلح در استکهلم  می گوید که اسرائیل حدود یکصد بمب اتمی در اختیار دارد

یک پژوهشکده سوئدی که درباره صلح و امنیت در جهان به پژوهش می پردازد، ارزیابی کرده است که اسرائیل حدود یکصد بمب هسته ای در اختیار دارد. دولت اورشلیم تا کنون هرگز در اختیار داشتن سلاح اتمی را مورد تائید قرار نداده، ولی منابع خبری عربی پیشتر گفته بودند که شمار بمب های هسته ای که اسرائیل تاکنون تولید کرده، از دویست فروند نیز فراتر می رود.

کانون پزوهشهای بین المللی صلح در استکهلم، با نام اختصاری SIPRI  در ادامه گزارش خود می نویسد که ۹ کشور جهان مجهز به بمب هسته ای هستند و سیزده هزار و ۸۶۵ فروند بمب در اختیار دارند.

اسرائیل هرگز در اختیار داشتن اسلحه اتمی را مورد تائید قرار نداده و به عضویت معاهده منع گسترش جنگ افزار هسته ای موسوم به ان پی تی در نیامده و هرگز حاضر به تائید داشتن بمب نبوده است. ولی زنده نام شیمون پرس رئیس جمهوری اسرائیل، در سال های نخست مطرح شدن این ارزیابی درباره اسرائیل، گفته بود که اسرائیل نخستین کشوری نخواهد بود که به کاربرد بمب هسته ای علیه دیگران برآید. شیمعون پرس که خود پایه گذار کوره اتمی دیمونا در جنوب اسرائیل بود، در هنگام بیان این سخنان، وزیر دفاع کشور بود.

حکومت اسلامی ایران از هنگامی که مخفیانه وارد فعالیت های اتمی شد، کارزار گسترده ای را علیه اسرائیل در محافل بین المللی به راه انداخت و همه جا کوشید یک فشار بین المللی علیه اسرائیل به وجود آورد. به گفته آگاهان، قصد رژیم ایران از این تلاش دیپلماتیک آن بود که اگر برنامه های اتمی ایران برملا شود، بتواند ادعا کند که وقتی اسرائیل بمب هسته ای دارد، نمی توان از حق را از رژیم ایران نفی کرد.

4 دیدگاه‌

  1. دارد که دارد ، نوش جانش که دارد . فرهنگ داشتن قدرت چیزی نیست که هر کشوری داشته باشد . تا به حال هر کشور دیگری جای اسرائیل بود خاورمیانه را به خاک و خون میکشید . تا به حال کسی را تهدید کرده است ؟ خیر ، تا به حال در رژه خاصی کلاهک اتمی نشان داده و روی آن نوشته که ایران یا لبنان باید نابود شود ؟ خیر . پس لیاقت داشتن سلاح هسته ای را دارد چیزی که نه هندوستان و پاکستان و خود کشورهای اروپایی ندارند . تنها کشوری که تهدید به حمله اتمی نکرده است اسرائیل است و به واقع مانند یک جلتنمن برخورد میکند و باید داشته باشد .

  2. امیدوارم اصلا ۱۰ برابر این داشته باشد مردمی که این همه در تاریخ بهشون ظلم شده و اکنون هم همه تروریست های جهان در جنگ با این بیچاره ها هستند باید هم مراقب باشند و بتونند از خودشون دفاع کنند تا دوباره سر از کوره آتش سوزی در نیارن همیشه که یکی مثل کورش ما نیست که به اینها کمک کند متاسفانه این موسسه صلح به جای اینکه اطلاعات غیر موثق بدهد یک نگاهی به ایران بیاندازد که به محیط زیستشون هم گند زدند حال سلاخی مردم جای خود دارد در نتیجه اگر در صد سال آینده بتونه حتی مشکلات صلحی که در ایران هست را دربیاره و راه کار بدهد انشالله بعد از اینکار اسرائیل نیز دلیلی برای برای دفاع خود نخواهد داشت چرا که بدون ایران مشخصا صلح در کل دنیا حاکم میشه و تروریستی دیگه نخواهد بود.

  3. چاقو در دست یک جراح زندگی ساز است و در دست یک دیوانه نابودگر. رژیم ویرانگر اسلامی با یک تیر و کمان هم نابودی و مرگ ایجاد میکند

Comments are closed.