پژوهشگر دفاع از دموکراسی: «لازم بود که فدراسیون، زودتر به خودسوزی سحر واکنش نشان می داد»

حکومت ایران از زنان ایران می هراسد و منع ورود زنان به استادیوم‌های فوتبال در ایران خود دلیل واضح و مشخص این امر است

پژوهشگر ارشد بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها  از واکنش دیرهنگام فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا، نسبت به خودسوزی سحر خدایاری در رابطه با سرکوبگری حکومت و ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه انتقاد کرد و گفت شایسته آن بود که این فدراسیون واکنش فوری نشان می داد و رژیم ایران را محکوم می دانست.

بهنام طالبلو پژوهشگر ارشد بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها  در ارتباط با درگذشت سحر خدایاری معروف به دختر آبی ،دختری که در واکنش به حکم قضایی اش به جرم رفتن به باشگاه اتش خود را اتش زد و مرد در گفت‌وگو با فاکس نیوز، گفت : در حالیکه بازتاب این حادثه در ایران و جهان خشم بسیاری را برانگیخته است، فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا، نسبت به این واقعه واکنش جدی انجام نداده است .

آقای طالبلو افزود:  «در حال حاضر مشخص نیست چرا فیفا زودتر از این‌ها به این موضوع نپرداخت. ایرانی‌ها از هر قشری، از فیلم‌سازان گرفته تا ورزشکاران تا فعالان حقوق بشر، همه قبلا این موضوع را به چالش کشیده بودند.»

وی گفت حکومت ایران از زنان ایران می هراسد و منع ورود زنان به استادیوم‌های فوتبال در ایران خود دلیل واضح و مشخص این امر است .

حکومت جمهوری اسلامی با روی کار آمدنش در ایران ، نزدیک به چهار دها است که از ورود زنان به ورزشگاه  ها برای دیدن فوتبال مردان جلوگیری می کند . فدراسیون جهانی فوتبال فیفا پیشتر گفته بود که هرگونه تبعیض جنسیتی ممنوع  است.

مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا پیشتر در پیامی در توئیتر، در باره دختر ابی نوشته بود که ایالات متحده ضمن ابراز تأسف و خشم از درگذشت خانم خدایاری،اعلام می دارد که از مبارزه مردم ایران در برابر “رژیم سرکوبگر”جمهوری اسلامی حمایت می کند.

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی در ارتباط با خودسوزی سحر خدایاری گفت: سحر خدایاری  «در بازجویی‌ها به صراحت به اشتباه خود در ورود به ورزشگاه، درگیر شدن و اهانت به ماموران و مطالب دیگر اعتراف کرد ه و آن را پذیرفته است».

وی افزود: با وجود اینکه دختر آبی دارای شخصیت متعادلی نبوده است ولی اشتباهاتش را قبل از مرگ پذیرفت . بهتر است خیلی از سلبریتی ها و نمایندگان مجلس و افراد جناحی هم  مثل دختر آبی “اشتباهات خود را”بپذیرند و “نسبت به جبران آن اقدام” کنند .

سخنگوی قوه قضاییه گفت: عده ای از مخالفان حکومت اسلامی ادعا می کنند که وی به ۶ ماه حبس محکوم شده است اما این خبر کذب است .

خبرگزاری تسنیم که نزدیک به سپاه پاسداران است ، نوشته بود به گفته یک مقام آگاه در دادگستری تهران سحر خدایار ی که  در اسفند ۹۷ به اتهام پوشش نامناسب به جریحه‌دار کردن عفت عمومی و توهین به مأمورین به۶ ماه زندان محکوم شده است .

قوه قضائیه حکومت ایران به هیچ یک از خبرنگاران در زمان  بستری شدن سحر خدایاری در بیمارستان اجازه نداده است که به دید ن او بروند و از طرفی پس از مرگ اش برای ممانعت از  حضور دوستدارنش در مراسم سوگواری اش وی را تحت تدابیر امنیتی شدید در بهشت معصومه قم به خاک سپرده است .و بعد از مرگ اش نیز پدرش را حیدرعلی خدایاری  وادار کردند که در یک مصاحبه نمایشی تلویزیونی درحالیکه خود را مدافع جمهوری اسلامی معرفی میکند بگوید که دلیل خودسوزی فرزندش مقابل دادگاه انقلاب ناشی از مشکل عصبی وی بوده است .