پژوهشگر نظامی فرانسوی ادعا کرد که ایران و اسرائیل، بر سر مسئله کورونا، مخفیانه با هم در ارتباط بوده اند

یک پژوهشگر امور نظامی در فرانسه ادعا می کند که به دنبال شیوع گسترده ویروس کورونا در ایران و کشورهای دیگر، تماس های محرمانه ای بین ایران و اسرائیل جریان داشته است.

رئیس بخش پژوهش ها در اندیشکده نظامی فرانسه، پییر رزرو که برای ادای توضیحات به کمیسیون امور خارجی مجلس سنای فرانسه دعوت شده بود، در پاسخ به پرسشی گفت که رژیم ایران از هنگام گسترش ویروس کورونا در منطقه تماس محرمانه ای با امیر نشین های عرب جنوب خلیج فارس و همچنین عربستان سعودی داشته و حتی تماس های محرمانه ای با اسرائیل برقرار شده است.

این نخستین بار است که یک پژوهشگر امور نظامی فرانسه ادعا می کند که تماس های محرمانه ای بین ایران و اسرائیل، در رابطه با کورونا برقرار شده است. این گٌمان، هنوز از هیچ منبع دیگری تایید نشده است. ولی واقعیت آن است که اسرائیل در مبارزه با کورونا بسیار موفق بوده و همچنین توانسته است با تلاش گسترده دیپلماتیک در سراسر جهان، همه مواد و دستگاه های پزشکی مورد نیاز را خریداری کند. با این همه مشخص نیست که به چه علتی حکومت ایران لازم دیده با اسرائیل تماس محرمانه برقرار کند.

پییر رزرو ریاست پژوهشکده ای را به عهده دارد که بخشی از دانشکده نظامی در فرانسه محسوب می شود و وظیفه او انجام امور تحقیقاتی در مورد کشورهای مختلف جهان است.

این کارشناس در پاسخ به پرسش های برخی از اعضای کمیسیون امور خارجی سنای فرانسه، ارزیابی کرد که شیوع کورونا موجب تضعیف رژیم ایران گردیده، ولی تصویر نمی رود که از ادامه فعالیت های نظامی خود در منطقه و تلاش تسلیحاتی خود کاسته باشد.

این پژوهشگر نظامی وزارت دفاع فرانسه، ارزیابی کرد که حکومت ایران تا هنگام برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده، سیاست شکیبایی و انتظار در پیش خواهد گرفت. قراز است این انتخابات در سوم نوامبر آینده، یعنی کمتر از هفت ماه دیگر برگزار شود. مفهوم این سخنان آن است که در طول این مدت، امکان درگیری نظامی بین دو کشور، علیرغم گسترش تهدیدهای رژیم ایران، بسیار ضعیف است.

در مورد ارتباطات محرمانه بین اسرائیل و ایران، در رابطه با کورونا، هنوز هیچ منبع دیگری این ارزیابی را تایید نکرده، و مقامات رسمی دو کشور نیز سخنی در این رابطه بیان نداشته اند.