پیام تلفنی محمد نوری زاد از زندان، دفاعیات خود در جدال لفظی با قاضی دادگاه را  بیان می کند

دفاعیات محمد نوری زاد در دادگاه تهران، با آن که وی به پانزده سال زندان محکوم گردیده، در شبکه های اجتماعی بازتاب گسترده ای داشت و پیامی که او توانست توسط تلفن به خارج از زندان بفرستد، در بسیاری از شبکه های اجتماعی دست به دست گشت.

نوری زاد که در دادگاه مشهد به این مجازات پانزده ساله محکوم شده، و پرونده او به تهران فرستاده شده بود که در مورد بخشی از اتهاماتش مورد محاکمه دیگری قرار گیرد، به این جرم عمده محکوم گردیده که از جمله امضا کنندگان نامه سرگشاده ای بوده که کناره گیری علی خامنه ای را خواستار شده است.

نوری زاد یکی از تلاشگران دلاوری است که گزارش های مصور و تکان دهنده ای از ناتوانی های رژیم در حل مشکلات کشور و همچنین سرکوب مردم و مظالم رژیم نسبت به قشرهای مستضعف منتشر ساخت.

او در زندان نیز به اعتصاب غذا دست زد و گفت که می خواهد عمدا موجب مرگ خویش شود تا رسوایی بیشتری برای حکومت به وجود آید.

او شرط کرده بود که فقط در صورتی حاضر است در دادگاه حاضر شود که لباس زندانی بر تن او نکنند و دست و پای او را با زنجیر نبندند و در این خواسته موفق شد.

حقوقدان محمد حسین آقاسی وکیل مدافع نوری زاد به خبرنگار گفت: هر آنچه نوری زاد در دادگاه خطاب به قاضی بیان داشت، انتقاد از عملکرد حکومت و شخص علی خامنه ای بود.

اتهامی که در مشهد به خاطر آن محاکمه شده، از جمله “توهین به رهبر حکومت” و “توهین به مقدسات” بود – و این در حالی که نوری زاد هرگز علیه دین مبین اسلام و مقدسات شیعیان سخنی بر زبان نیاورده بود.

سخنان نوری زاد را می شنویم که توسط تلفن، توانسته است از زندان به دست دوستانش برساند:

به گزارش هرانا ، پس از پایان جلسه دادگاه،  پرونده  این فعال مدنی جهت صدور رای به دادگاه کیفری دو مشهد ارسال شد.

محمد  نوریزاد پیشتر در بخش نخست این پرونده به ۱۵ سال حبس، ۲ سال تبعید به ایذه و ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شده است.

محمدحسین آقاسی، وکیل مدافع نوری زاد گفت: “ یک ماه پیش که او دادگاهی داشت،  محمد نوری زاد به ماموران زندان  اجازه نداده بود که او را با  دستبند، پابند و لباس زندان به دادگاه بیاورند، در جریان این جلسه با لباس شخصی و بدون هیچ دستبند و پابندی حاضر شد و صحبت‌های خود را مطرح کرد. ایشان بیشتر در خصوص وضعیت کشور و اقداماتی که انجام شده بدون سانسور صحبت کردند و دفاعی از خود نکردند. در نهایت بنده به عنوان وکیل ایشان دفاعیات در خصوص اتهامات انتسابی را عنوان کردم”.

محمد نوری زاد پیشتر در بخش نخست پرونده خود به  اتهاماتی از جمله؛“توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی، توهین به مقدسات، توهین به رهبری، تشویش اذهان عمومی، همکاری با رسانه‌های خارجی، شرکت در تجمعات غیرقانونی”  به ۱۵ سال حبس، ۳ سال تبعید به ایذه و ۳ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شد.

که این حکم در مرحله تجدیدنظر به ۱۵ سال حبس، ۲ سال تبعید به ایذه و ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور تغییر یافت.

تا اینکه  نوری زاد در مرداد ماه ۹۸، همراه با شماری از فعالین صنفی و مدنی در مقابل محل برگزاری دادگاه تجدید نظر کمال جعفری یزدی، استاد دانشگاه، محبوس در زندان مشهد، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و مدتی بعد به زندان وکیل آباد مشهد منتقل شد. او نهایتا چندی پیش از زندان وکیل آباد مشهد به زندان اوین منتقل شد.

محمد نوری زاد، هاشم خواستار، محمد حسین سپهری و چند تن دیگر در اواسط مردادماه ۹۸ نامه ای با امضای ۱۴ تن از کنشگران مدنی مبنی بر استعفای علی  خامنه ای منتشر کردند که پس از این اقدام  شماری از امضاکنندگان بازداشت و برخی دیگر نیز تحت فشار قرار گرفتند.

محمد نوری‌زاد کارگردان، فیلمنامه‌نویس و روزنامه‌نگار ۶۶ ساله ایرانی است. او از روزنامه‌نگاران تندرو و مذهبی محسوب می‌شد که در سال‌های پایانی دهه هشتاد به صف منتقدان فعال رژیم ایران  پیوست و در سال‌های اخیر به جهت فعالیت‌های مدنی و ملاقات با خانواده‌های زندانیان سیاسی بارها بازداشت و حبس شده است.