پیام شادباش نتانیاهو، به مناسبت به کارانداختن مکانیسم ماشه توسط ایالات متحده

آقای بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، به مناسبت به کارانداختن مکانیسم ماشه توسط ایالات متحده، با صدور بیانیه‌ای، با نکوهش مخالفان تمدید تحریم تسلیحاتی رژیم ایران، از تلاش‌های دولت پرزیدنت ترامپ برای بازگرداندن تمام تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل علیه رژیم ایران، قدردانی کرد. متن کامل بیانیه آقای نتانیاهو به این شرح است:

«من به دولت آمریکا برای تصمیم بکار انداختن مکانیزم بازگشت تحریم‌ها بر علیه ایران تبریک میگویم.

این یک تصمیم درست است. دقیقا همانند سال ۲۰۱۸ که ایالات متحده تصمیم درستی مبنی بر عقب نشینی از قرارداد هسته ای خطرناک با رژیم ایران گرفت.

آن قرارداد هرگز نباید امضا میشد چون هیچگاه نتوانست جلو ج.ا را برای رسیدن به بمب هسته ای بگیرد و حتی راهی برای رسیدن آنان به بمب فراهم کرد.

از بین رهبران جهان، من تنها کسی بودم که آشکارا در مقابل این قرارداد ایستادم. اما در سراسر خاور میانه، بسیاری از رهبران منطقه با من هم عقیده بودند.

من با آن پیمان مخالف بودم زیرا پایه آن دروغین بود – پایه ای که بر گمان انصراف ج.ا از رسیدن به سلاح هسته‌ای گذاشته شده بود.

هم در آن زمان و هم در موقعیت کنونی این گمان یک اشتباه است.

دو سال پیش، عوامل اسرائیل آرشیو سری هسته ای رژیم ایران را بدست آوردند. آن اسناد، برای ما بی شک ثابت کرد که برنامه هسته ای رژیم، یک برنامه نظامی بوده و هست.

همانطور که قبلا هشدار دادم، قرارداد برجام، رژیم را ثروتمندتر و جسورتر کرد، و ماشین جنگی‌اش را در عراق، سوریه، لبنان، یمن ، غزه و دیگر مناطق، چندین مرتبه ارتقا داد و برای او امکان ادامه گسترش شبکه تروریستی‌اش را فراهم نمود.

بدترین کاستی در قرارداد هسته ای ماده SUNSET (بند غروب) است. من شخصا بر قدرتهای شریک در P5+1 فشار آوردم که به هیچ وجه به ماده‌ای مبنی بر ابطال اتوماتیک محدودیتهای هسته ای یا ابطال تحریم‌های خرید و فروش سلاح در مقابل ایران، یا برنامه موشکی و فعالیت هسته‌ای آنان رضایت ندهند.

امتناع اخیر شورای امنیت از اقدام، نوعی زیر پا گذاشتن ماهیتش برای حفاظت از صلح و امنیت جهانی است.

بی شک این شکست، شورای امنیت را تبدیل به شریک جرم رژیم سفاک ایران در نیل به دستیابی به سلاح کشتار جمعی می‌کند.

خوشبختانه، پرزیدنت ترامپ و وزیر امور خارجه، پومپئو ، با این مساله مخالفت کرده و بنابراین کشورهای مسئول در دنیا، باید از آمریکا حمایت کرده تا راه حلی صحیح برای جلو گیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای پیدا کنند.

اسرائیل، سرافراز و با قاطعیت در کنار ایالات متحده آمریکا ایستاده است.

تا چندی پیش کشورهایی در سراسر خاورمیانه در خفا با برجام مخالف بوده‌اند ولی اکنون با صدای رسا از بازگشت تحریمها علیه رژیم ایران حمایت می‌کنند.

بالاخره دیکتاتورهای تهران خواهند فهمید که فقط و فقط اگر رفتارشان مانند یک کشور عادی باشد، آنگاه همه نسبت به ایران رفتاری عادی خواهند داشت، و این هنوز به تحقق نپیوسته است.»