پیام شهبانو فرح پهلوی به مناسبت چهلمین سالروز درگذشت پادشاه فقید ایران

شهبانو فرح پهلوی، در پیامی به مناسبت «چهلمین سالروز درگذشت شاهنشاه فقید ایران» گفت:  نتیجه بیش از چهار دهه استقرار حکومت  اسلامی در ایران،  فساد و فقر گسترده، کشتار و اعدام معترضان،واگذاری بخش‌هایی از ایران به کشورهای دیگر، بی ارزش شدن پول ملی و بحران محیط زیست  بوده است.

شهبانو فرح پهلوی خطاب به شاه فقید گفت: «شاهنشاها، چهل سال است که در کنار رود نیل چشم از جهان بستید و من و فرزندان خود و بسیاری از ایرانیان را در ماتمی بالای تصّور فرو بردی».

او با اشاره به عدم حضور هر ساله هواداران نظام شاهنشاهی بر سر مزارش، گفت: «با نهایت تاسف امسال بیماری جان‌کاهی که جهان را فرا گرفته باعث مرگ بسیاری از هم میهنان شده است. اختلال در مسافرت‌ها دوستداران شما را که در این روز در کنار مزار شما برای ادای احترام به پادشاه خدمتگزار خود می‌آمدند از سفر به قاهره محروم کرده است».

شهبانو فرح پهلوی در ادامه گفت: « شاهنشاها نیستید تا ببینید که در این چهل سال در نتیجه سوء رفتارها، ندانم کاری‌ها و فسادها، ایران شما، یکی از ثروتمند‌ترین کشورهای جهان، امروز تبدیل به کشوری با اکثریت مردم فقیر، محتاج و گرسنه شده است.نیستید تا ببینید که تنها رژیم به ظاهر مذهبی، به ادعای خودشان، برای ایران و ایرانی چه به ارمغان آورده است؛ فسادی بی‌مانند، سیاست‌هایی که نتیجه آن تحریم، بیکاری، فقر و گرسنگی است تا آنجا که کارگر ایرانی که در آن روز مغرور و مرفه بود امروز از سحر تا شام کار می‌کند و تازه باز هم سفره‌اش خالی و سرافکنده نزد خانواده اش، خودش را حلق آویز می کند.»

او در بخش دیگری از این پیام افزود: «این همان کارگری است یا فرزند همان کارگری است که در زمان شما، سهیم در سود صنایع و کارخانه هائی بود که با ظرفیت کامل کار می کردند. و این ایرانی به ستوه آمده امروز، همان ایرانی است که در طول پنجاه و سه سال دوران دو پادشاه بزرگ پهلوی، کشوری از هم پاشیده را به اعتبار و پیشرفتی رساندند که مورد ستایش جهانیان بود. در جهش ملی آن روزها متخصصین، پزشکان، پرستاران و کارگران ممالک دیگر متقاضی کار در ایران بودند و در ایران کار می کردند. آن ایران پیشرو و پر تکاپو، ایرانی پر احترام برای جهانیان بود».

شهبانو فرح پهلوی گفت: «اقتصاد ورشکسته و سقوط سهمگین ارزش پول ملی باعث آن شده که بنادر خلیج فارس و دریای مازندران را با قراردادهایی دراز مدت به این و آن واگذار می‌کنند و حتی خاک ایران را می فروشند».

او گفت که «امروز بچه‌ها و جوانان ایران، که در دوران شما از آموزش و تغذیه رایگان در دبستان‌ها و آموزش رایگان در دبیرستان‌ها و مدارس عالی و دانشگاه‌ها و ده‌ها هزار بورسیه در داخل و خارج کشور بهره‌مند بودند، امروز بسیاری از کودکان از عسرت در کوچه و خیابان‌ها به گدایی می‌پردازند».

شهبانو فرح پهلوی افزود: «محیط زیست که مورد توجه ویژه شما بود به گونه‌ای باور ناپذیر و تاسف‌بار به خرابی گراییده، در اثر بی‌توجهی و سوء مدیریت، وضعیت آب‌های زیرزمینی، رودها و تالاب‌ها، اسفناک و زبانزد خاص و عام شده است» و تقلیل سطح مراتع و جنگل‌ها چشم‌گیر و آلودگی هوا در شهرها، موجب بروز بیماری‌های مُزمن در میان شهروندان شده، ایرانی را نگران آینده خود و فرزندان‌شان کرده است».

او گفت: «هر گونه اعتراضی از جانب ملت ایران، حتی برای گرفتن حقوق پس افتاده خود، با گلوله و قتل در ملاء‌عام، و شلاق و شکنجه و اعدام در زندان‌ها روبرو می شود. اما ایرانی بیدار است».

شهبانو فرح تاکید کرد که « اکنون در صف اول مبارزین این راه آزادی، این جامعه سرخورده ولی بیدار جوانان و به خصوص دختران ایران هستند که تا چهل سال پیش با سربلندی، دوش به دوش دیگران در تمام عرصه‌ها در سازندگی و پیشرفت کشور شرکت داشتند امروز آینده ایرانند.»

او گفت: «پادشاها نیستید که ببینید که همین جوانان، همین فرزندان ایران چگونه فریاد خشم‌شان را به گوش جهانیان می رسانند و در مقابل افرادی، با نهایت تاسف باز هم ایرانی، که به آنان حمله می کنند یا آنان را به قتل می‌رسانند یا مضروب می‌کنند، چگونه ایستادگی می کنند».

شهبانو فرح پهلوی در بخش پایانی پیام خود گفت:  پادشاها «تغییر و تحول ملی باید بدون دخالت بیگانگان و فقط به دست ایرانی» انجام گیرد، و این از اهداف اصلی من و شاهزاده رضا پهلوی است.

او گفت: « شاهزاده رضا پهلوی، از آن روز تا به امروز وظیفه اصلی زندگی‌اش را در این کار بزرگ ولی حیاتی بدون هیچ چشم‌داشتی گذاشته و با اعتقادی کامل و سعی و تاکید بر آنکه تغییر و تحول ملی، که اجبارا اتفاق خواهد افتاد، باید بدون دخالت بیگانگان و فقط به دست ایرانی انجام گیرد و تا روزی که ملت ایران بتواند در محیطی آزاد و آزادانه برای آینده خودش راه را تعیین و رای بدهد، از پای نخواهد نشست».

شهبانو فرح در پایان گفت:  «من به داشتن چنین فرزندی افتخار می‌کنم»، و «آرزو دارم که روزی نه چندان دور، شما همه فرزندان عزیز ایران در ایرانی آزاد و در شادی به دور هم جمع شوید و آنگاه فرد فرد شما در عمق وجود خود لبخند رضایت محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه فقید ایران را احساس کنید».