پیام فیلی، پناهنده ایرانی در اسرائیل: خیزش مردم ایران یک جنبش اصیل است

یک روشنفکر ایرانی که به اسرائیل پناهنده شده، می گوید که خیزش مردمی در ایران، رویدادی خودجوش است.

پیامِ فِیلی، شاعر و روشنفکر ایرانی که سال گذشته در اسرائیل پناهندگی گرفت، در گفتگو با رسانه های اسرائیلی دیدگاه خود را در مورد خیزش مردمی در ایران بیان کرد و گفت این یک رویداد اصیل و خودجوش است و به زودی پایان نخواهد گرفت.

پیام فیلی در گفتگو با خبرنگاران اسرائیلی که در یک کافه در تل آویو، مرکز اسرائیل صورت گرفت، تاکید کرد که خشم کنونی مردم ایران با تظاهرات تابستان ۸۸ یک تفاوت اساسی دارد. در آن هنگام مردم علیه تحریف انتخابات تظاهرات می کردند، ولی اعتراض این بار آن ها علیه بحران اقتصادی، بیکاری، سوء مدیریتف دزدی ها، سرکوب و کمک به گروه های فلسطینی و اسلامی است.

این شاعر و نویسنده که در بین فرهنگ دوستان اسرائیل و جهان از اعتبار برخوردار است، در ادامه سخنان خود، در مورد تفاوت بین آن سال و امسال گفت: در اعتراض های سال ۸۸ رئیس جمهوری آمریکا فردی به نام باراک اوباما بود، ولی امسال پرزیدنت ترامپ است که مقام ریاست جمهوری را به دست دارد و گفته است که نسبت به سران حکومت ایران، چندان مؤدب نخواهد بود.

پیامِ فِیلی در پاسخ به این که چرا مردم ایران خیزش کرده اند، افزوده گفت: «مردم ایران پی برده اند که کشور ما سرزمینی بسیار غنی است، ولی مردمان آن در فقر زیست می کنند. ما در عین حال که یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان را داریم، مردمانمان یکی از فقیرترین ملت های جهان هستند».

این شاعر گفت: «چرا باید چنین باشد؟ ایرانیان می خواهند این وضع را دگرگون کنند، و از این رو، خیزش آنان یک پدیده اصیل و خودجوش است و امری نیست که فروکش کرده و فراموش شود».