پیروزی پوتین در انتخابات ریاست جمهوری روسیه کسی را شگفت زده نکرد

رئیس جمهوریِ دوباره انتخاب شده‌ی روسیه، پرزیدنت ولادیمیر پوتین، امروز (دوشنبه) در نخستین نطق پیروزی خود، با سپاس از آنانی که به وی رای داده اند، تعهد کرد که برای عظمت روسیه و بازگشت به دوران ابرقدرتی، تلاش های موفقیت آمیز او ادامه خواهد یافت.

پوتین در واکنش به این اتهام که او عملا دیکتاتور است و حکومت تزارها را از نو برقرار ساخته است، قول داد که قصد تغییر قانون اساسی را ندارد و به دوران شش ساله ریاست جمهوری که از امروز آغاز می شود بسنده خواهد کرد و در سال ۲۰۲۴ از قدرت برای همیشه کناره گیری خواهد کرد.

شب گذشته نیز پوتین در حضور ده‌ها هزار نفر از اهالی مسکو پیروزی خود را جشن گرفت و همراه آنان سرود “روسیه بزرگ” را اجرا کرد. پوتین گفت که ملت روسیه یک ملت پراستعداد است که برای پیروزی آفریده شده و هرگز شکست نخواهد خورد.

بیشتر بخوانید: ولادیمیر پوتین برای چهارمین بار رئیس جمهور روسیه شد

آنچه روشن است پوتین با ضمیمه کردن شبه جزیره کریمه به روسیه و پیروزی‌هایی که در سوریه نصیب او شده است، توانسته جایگاه ابرقدرتی روسیه را در رقابت‌های جهانی حفظ کند و بر میزان محبوبیت خویش در روسیه، به ویژه در میان مردم عادی و کسانی بیافزاید که می‌خواهند روسیه به همان جایگاهی که پیش از فروپاشی کامل کمونیسم بدان دست یافته بود، برسد.

پوتین برای پیروزی بشار اسد در سوریه بهای سنگینی پرداخته و با وجود محبوبیتی که در داخل به دست آورده، در خارج به عنوان یک دیکتاتور شناخته شده است. چهارمین دوره ریاست جمهوری پوتین در سال ۲۰۲۴ به پایان خواهد رسید و او بدون تغییر قانون اساسی فعلی، نمی‌تواند دوباره در انتخابات شرکت کند، اما می‌تواند این کار را در سال ۲۰۳۰ یعنی یک دوره پس از آن انجام دهد. پوتین ِ ۶۵ ساله، در پایان دوره فعلی ریاست جمهوری‌اش، ۷۱ ساله خواهد شد.