پیروزی کدامیک از دو کاندیدا به سود ایران، اسرائیل و دیگر کشورهای خاورمیانه خواهد بود: ترامپ یا بایدن؟

ملت های منطقه، و به ویژه ایران و اسرائیل به شمارش آراء در ایالات متحده چشم دوخته اند و هر لحظه می خواهند بدانند که نتایج نهایی چه خواهد بود و کدام یک از دو رقیب، به پیروزی نزدیک تر شده است. لی تردید، نتایج انتخابات زودتر از چند روز دیگر اعلام نخواهد شد و تا آن هنگام ممکن است دگرگونی هایی رخ دهد. ولی هنگام تنظیم این خبر، احساس آن است که پرزیدنت ترامپ دست بالا را دارد.

در همه ارزیابی ها آمده است که اکثریت مردم در ایران و اسرائیل و حتی دیگر کشورهای منطقه، آرزوی پیروزی نهایی ترامپ را دارند.

بسیاری از ایرانیان بر این باورند که اگر پرزیدنت ترامپ پیروز شود، فشار حداکثری بر رژیم ایران ادامه خواهد یافت و کمر حکومت خواهد شکست.

در اسرائیل اکثر افراد می گویند که هرگز رئیس جمهوری بهتر از پرزیدنت ترامپ برای این کشور وجود نداشته است.

در مورد امیرنشین های عرب که در معرض تهدید مستقیم رژیم ایران قرار دارند، نیز ارزیابی می شود که تشویق اساسی پرزیدنت ترامپ بود که آن ها را به سوی اسرائیل کشاند و پیروزی بایدن ممکن است باعث تضعیف این روند شود.

ولی در ساعات تنظیم این خبر، و حتی شاید در روزهای آینده، هنوز نمی توان برنده قطعی این انتخابات را تعیین کرد. شمارش آراء، بیش از آن که انتظار می رفت ممکن است به درازا بکشد و پس از اعلام نتایج نیز، ممکن است یکی از دو رقیب، با این اتهام وارد میدان شود که در شمارش آراء تقلب شده است.

پرزیدنت ترامپ در سخنرانی امشب خود (سه شنبه به وقت واشنگتن) قاطعانه اعلام داشت که پیروز شده است و توقف شمارش آراء در چند ایالت را مشکوک دانست. او همچنین در چند پیام توییتری نوشت که پیروزی خود را قطعی می داند، ولی “عواملی می خواهند آراء جمهوریخواهان را بدزدند”.

این سخنان به هشداری تعبیر شد که ممکن است زمینه ساز یک نزاع حقوقی باشد و اختلاف به دیوان عالی ایالات متحده کشانده شود.

همچنین، افزایش خرید اسلحه گرم در یک هفته پیش از انتخابات در واشنگتن و برخی ایالات ها نگرانی هایی برانگیخته است.

در تهران، پیام های متفاوتی از زبان سران رژیم و رسانه های حکومتی رسید.. خامنه ای و شریعتمداری و دیگر مقامات جناح تندرو ادعا کردند که نتایج انتخاباتی تفاوتی برای ایران ندارد و ظریف هم احتمال تاثیرگذاری نتایج انتخابات بر سیاست راهبردی رژیم را رد کرد. ولی بسیاری از تحلیلگران بر این گمان هستند که ادامه ریاست جمهوری پرزیدنت ترامپ، زندگی را برای رژیم کنونی بسیار سخت خواهد کرد.

در اسرائیل، با آن که اکثر مقامات در گفتگوهای خصوصی آرزوی پیروزی نهایی ترامپ را دارند، به صورت علنی می گویند که پیروزی بایدن نیز نمی تواند موجب نگرانی شود زیرا بایدن نسبت به اسرائیل همیشه تفاهم داشته و از این کشور جانبداری کرده است.

آقای منشه امیر در مصاحبه امروز (چهارشنبه) با صدای آمریکا گفت که جو بایدن بارها گفته است که آنقدر از اهمیت اسرائیل در منطقه و جهان آگاهی دارد، که اگر این کشور وجود نداشت، می بایست آن را به وجود آورد.

رئیس موساد (سرویس امنیت خارجی اسرائیل) در یک گفتگوی خصوصی ارزیابی کرده بود که اگر پرزیدنت ترامپ شکست بخورد، به پیشبرد روند صلح اسرائیل با کشورهای عرب و مسلمان آسیب خواهد رسید. او گفته بود که هم اکنون پنج کشور در مراحل مختلف عادی سازی روابط با اسرائیل هستند، که در صورت پایان دوران ریاست جمهوری پرزیدنت ترامپ، ممکن است این روند کند و یا متوقف شود.