پیروزی یک اسنوکرباز ایرانی در دیدار با حریف اسرائیلی خود در یک رقابتی جهانی خبر ساز شد 

سهیل واحدی، اسنوکر باز ایرانی ، در تور جهانی اسنوکر حرفه‌ای ۲۰۲۱ در انگلیس، در دیدار با ادن شاراو، حریف اسرائیلی به پیروزی ۲ بر ۱ دست یافت. ادن شاراو،  در پله ۷۶ جدول رده‌بندی اسنوکر بازان جهان قرار گرفته است. سهیل واحدی نیز چندین رده پائین‌تر در رتبه ۹۲ جهان جای دارد.

سهیل واحدی از چهره‌های مطرح و شناخته‌شده در صحنه ورزش اسنوکر ایران است. این ورزشکار حرفه‌ای سابقه قهرمانی اسنوکر آسیا در سال ۲۰۱۷ را در فهرست کامیابی‌های خود دارد.

وی به عنوان نخستین ورزشکار ایرانی مقیم ایران در طول نزدیک به ۴۰ سال اخیر، در چارچوب یک مسابقه رسمی ورزشی مقابل یک حریف اسرائیلی به میدان رفت. وی  در این مسابقات، تا سال ۲۰۱۸ برای اسکاتلند به میدان می‌رفت.

ادن شاراو اما درسال ۲۰۱۹ تابعیت کشور اسرائیل را گرفت و از آن پس با پرچم اسرائیل در مسابقات به میدان می‌رود. گفته می‌شود ملیت اسرائیلی مادر ادن شاراو، امکان تغییر تابعیت این اسنوکرباز را فراهم کرده است.

فدراسیون بولینگ، بیلیارد و بولس عصر روز گذشته(دوشنبه) با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد که ” سهیل واحدی به مدت ۴ سال است که از ایران خارج شده و با ویزای کار در کشور انگلستان زندگی می‌کند. شرایط عضویت در تور حرفه‌ای‌ها بدین صورت است که افراد به صورت آزاد در آن شرکت می‌کنند و شرکت در تور حرفه‌ای‌ها به منزله خروج از رنکینگ کشوری فدراسیون های ملی است.”

این فدراسیون در ادامه اطلاعیه خود نوشته است که “حاضر شدن واحدی در مقابل حریف خود در مسابقات کشور انگلستان ارتباطی با فدراسیون نداشته و با تصمیم شخصی وی بوده است.”

در سال‌های اخیر رویکرد حکومت  در ممنوع‌کردن رقابت بازیکنان و تیم‌های ورزشی ایران در برابر رقیبانشان از اسرائیل با مخالفت‌ها و اعتراض‌هایی در داخل و نیز با سخت‌گیری‌ها و تصمیمات فدراسیون‌های بین‌المللی علیه ایران همراه شده است.