پیشنهاد اروپائیان به آمریکا: برجام لغو نگردد، بلکه توافق تکمیلی به آن بیافزاییم

گزارش روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز دایر بر این که کشورهای اروپایی قصد دارند یک ضمیمه تکمیلی در مورد توافق اتمی موسوم به برجام تهیه کنند که خواسته های ایالات متحده را تا حدود زیادی تامین کند، در اسرائیل بازتاب گسترده ای داشت.

در نیویورک تایمز آمده است که سه کشور ارشد اروپایی (بریتانیا، فرانسه و آلمان) که جزو گروه ۵+۱ در مذاکرات اتمی با ایران بوده اند، به این اندیشه افتاده اند که توافق برجام همانگونه که هست حفظ شود، ولی در کنار آن یک توافق تکمیلی تهیه گردد که در آن به شرایط و خواسته های عنوان شده از جانب پرزیدنت ترامپ پاسخ مثبت داده شده باشد.

به موجب این توافق تکمیلی، منع فعالیت های اتمی رژیم ایران، محدودیت زمانی نخواهد داشت و برای همیشه خواهد بود. در توافق فعلی برجام، برخی محدودیت های اتمی پس از هشت سال، و بعضی دیگر پس از ده سال و بقیه آن ها پس از پانزده سال لغو می شود و رژیم ایران خواهد توانست برنامه های اتمی را از سر بگیرد.

ولی به موجب توافق تکمیلی، این محدودیت ها برای همیشه معتبر باقی خواهد ماند. همچنین حکومت ایران باید برنامه موشک های بالیستیک خود را به نحوی محدود سازد که امنیت کشورهای همسایه و از جمله اسرائیل به خطر نیافتد.

این دو مطلب، مهمترین خواسته های دولت پرزیدنت ترامپ است. ولی به نوشته نیویورک تایمز، اروپانیان می خواهند در مذاکراتی که قرار است ماه آینده در برلین برگزار گردد، مطمئن شوند که اگر چنین توافقی بدست آید، ایالات متحده تعهد می سپارد که به آن عمل کند و از خروج از برجام منصرف شود و به آن عمل کند.

در گزار نیویورک تایمز همچنین آمده است که از دیدگاه اروپائیان، مهم نیست که روسیه و چین نیز این توافق را بپذیرند. حتی ابراز مخالفت شدید حکومت ایران با این توافق نیز، از دیدگاه اروپائیان، مانع اجرای آن نخواهد شد.

به نوشته نیویورک تایمز، اروپائیان بر این باورند که توافق و همکاری با ایالات متحده در این زمینه، کافی خواهد بود که همه کشورهای دیگر نیز ناچار به اجرای آن باشند.

مقامات رسمی هیچ یک از کشورهای ذینفع، هنوز نسبت به این گزارش واکنشی نشان نداده است.

 

 

3 دیدگاه‌

  1. رزیم اسرایی شبا هم خواب نداره و اگه تو دوره ترامپ نتونه ایران را مهار کنه و جلوی موشکهای ایران را بگیره فلتحه اسراییل خوانده شده.ولی بنظرم جمهورس اسلامی هم زرگتر از این حرفاس که یه جورایی ترامپ را هم فریب میده چون حق با ایران هست غربیها دارن خیلی زور میگن.ا

  2. توافق تکمیلی یک توطئه از سوی حکومت ایران است که برای اروپا تجویز شده . و ایران بدنبال ازدست رفتن فرصتهای پیش روی ترامپ است تا پس از پایان دوره اولش با اعمال نفوذ در انتخابات، فردی مانند ابامای خائن یا هیلاری را بقدرت برساند. همانطور که اردوغان و مرکل و مکرون و … بقدرت رسانده

  3. توافق تکمیلی فریبی است که ایران برای غربیها تجویز میکند. برجام بطور کامل باید لغو شود در غیر اینصورت تا ۲۰ سال دیگر شاهد سلطه داعش ایرانی بر سرزمین غرب خواهید بود و نسل یهود و مسیحی را منقرض خواهند کرد.انتقام حماس درحقیقت انتقام ایران است. حتی اگر فلسطینیها بخواهند در صلح با اسرائیلیها زندگی کنند ایران نمیگذارد.احمق کسانی هستند که هنوز به ماهیت داعشی و تروریستی اردوغان پی نبرده اند بزودی مکرون داعشی هم به جمع منتقدان می پیوندد!

Comments are closed.