پیشنهاد سناتور دموکرات به بایدن:هرگونه توافق با ایران باید طی پنج روز به کنگره گزارش شود

باب منندز، سناتور دموکرات و از مخالفان برجام، با ارائه اصلاحیه‌ پیشنهادی از وزارت خارجه آمریکا خواسته شده که پس از تایید مذاکرات یا نتیجه‌گیری در مورد هرگونه توافق بین‌المللی که تاثیر مهمی بر سیاست خارجی ایالات متحده داشته باشد، در عرض پنج روز آن را به کنگره گزارش دهد.

دموکرات های موافق مذاکرات اخیر هدف این اصلاحیه را «پیچیده‌تر کردن مذاکرات با ایران در وین» ارزیابی کرده‌اند و برخی منابع کنگره هم گفته اند که این اصلاحیه در صورت تصویب مانعی مخفی بر سر راه توافق دولت بایدن با آمریکا خواهد بود.

این اصلاحیه بخشی از قانون رقابت استراتژیک ۲۰۲۱ است که پنج روز پیش  در کمیته روابط خارجی سنا تصویب شد ولی هنوز در سنا به رای گذاشته نشده است. این لایحه برای لازم‌الاجرا شدن همچنین لازم است در مجلس نمایندگان هم تصویب شود.

آگاهان امور می گویند:  هدف اصلاحیه پیشنهاد شده از سوی باب مندز که حمایت جمهوری‌خواهان را هم به همراه دارد، اطمینان از دخالت داده شدن کافی کنگره از مذاکرات دولت جو بایدن با ایران در وین و در واقع تلاشی است برای تضمین نقش کنگره و بویژه نقش نظارتی آن در ارتباط با توافق احتمالی با این کشور است.

در صورت تصویب نهایی این اصلاحیه دولت آمریکا ملزم می‌شود هر گونه توافق بین‌المللی را با جزییات آن در اختیار کنگره قرار دهد

همچنین هدف سناتور مندز از این اصلاحیه برای جلوگیری از رویکرد دیپلماتیک کنونی دولت بایدن، با همکاری با جمهوری‌خواهان سنا و کمیته امور عمومی اسرائیل – آمریکا در تلاش برای تحت فشار قرار دادن سیاست مماشات دولت بایدن در قبال ایران است.

اگرچه به نظر می‌رسد اصلاحیه مورد نظر یک اقدام شفافیت زا برای اطلاع کنگره باشد اما برخی از دموکرات‌های سنا نگران هستند که اصلاحیه‌ای که بی‌سر و صدا به لایحه مربوط به چین اضافه شده یک مانع عمده برای حصول توافق با ایران و محدود کردن اختیارات دولت بایدن باشد. به همین دلیل است که آنها از این اصلاحیه به عنوان سمی علیه هرگونه توافق با ایران یاد می‌کنند.

اصلاحیه قانون رقابت استراتژیک که توسط کمیته روابط خارجی سنا، به ریاست باب منندز و نایب رییسی جیم ریسچ تهیه شده الزامات گزارش دهی برای توافقات بین المللی را شدیدتر می‌کند.

این  اصلاحیه وزارت امور خارجه آمریکا را ملزم می‌کند که ظرف پنج روز پس از «تصویب مذاکره» یا «حصول توافق» در یک توافق بین المللی الزام‌آور یا غیر الزام‌آور که تاثیر مهمی بر سیاست خارجی آمریکا دارد، گزارش دقیقی از آن به کنگره ارائه دهد.

سه منبع در کنگره هم روز گذشته (شنبه) به شرط ناشناس ماندن، نسبت به تاثیری که این لایحه می‌تواند بر مذاکرات جاری در وین برای بازگشت آمریکا به برجام بگذارد هشدار دادند.

یکی از منابع کنگره در این باره گفته است  که این اصلاحیه می‌تواند به مخالفان مذاکرات وین در کنگره فرصتی برای سد کردن راه حصول توافق با ایران بدهد. مندز و ریسچ هر دو از مخالفان توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ بوده‌اند که دولت بایدن به دنبال بازگشت به آن است.

وی افزوده است  که دموکرات‌های کنگره معتقدند مندز از مقام خود به عنوان رییس کمیته روابط خارجی سنا برای وارد کردن این لایحه محدود کننده به متن لایحه رقابت استراتژیک با چین سو استفاده کرده است چرا که این کار بدون اطلاع اعضای دموکرات کمیته روابط خارجی سنا انجام شده است.

قانون رقابت استراتژیک در کمیته روابط خارجی سنا تصویب شده است، اما برای تبدیل شدن به قانون هنوز راه درازی در پیش دارد چرا که هم باید در صحن مجلس سنا و هم مجلس نمایندگان تصویب شود.

انتظار می‌رود اصل لایحه دو حزبی که مورد حمایت اکثریت در دو مجلس و دولت است تصویب شود اما سرنوشت تصویب اصلاحیه مندز و ریسچ در ابهام قرار دارد.