پیشنهاد عبدی به اصلاح‌طلبان: اگر تعهد بدهید،  در انتخابات ۱۴۰۰ کاندیدا نمی دهید، مجلس از سر برجام دست بر می دارد 

عباس عبدی سردبیر پیشین روزنامه سلام ،در گفت و گو با روزنامه اعتماد وابسته به اصلاح طلبان در ارتباط با برجام و موضع گیری تندرو های حکومت گفت:  انتخاب بایدن از نظر اصولگرایان تندرو غیرمنتظره بود و تقریبا همه محاسبات آنان را برای ۱۴۰۰ به‌ هم زد.

او در ادامه افزود: زیرا  با وجود ترامپ از یک‌سو تحریم‌ها ادامه می‌یافت و آنان مستمسکی برای حمله به دولت داشتند و از سوی دیگر چالش اصلی انتخابات بر محور برجام و بازگشت به آن شکل نمی‌گرفت، و برجام نیز عملا با خارج شدن آمریکا، زمین‌گیر شده بود و با وجود ترامپ همچنان زمین‌گیر می‌ماند؛ بنابراین، در صورت انتخاب ترامپ، حتی اگر انتخاباتی رقابتی را در سال آینده شاهد می‌بودیم، مسئله سیاست خارجی و برجام نمی‌توانست محور رقابت‌ها باشد.

عبدی گفت: هرچند بعید است که رهبری به مجلس اجازه دهد  که در این سطح از مسائل ورود موثر کند، در همین مدت نیز در موضوعات کم‌اهمیت‌تر چنین اجازه‌ای را نیافته‌اند، چه رسد به موضوعات مهم، ولی فراموش نکنیم که کار از محکم‌کاری عیب نمی‌کند.

او افزود:  لذا پیشنهاد می‌شود که مطابق آن داستان مشهور درباره ادعای دو زن درباره مادری یک کودک عمل شود که حاکم، حکم به نصف کردن کودک می‌دهد و مادر واقعی از خیر ادعای خود می‌گذرد تا بلکه کودک زنده بماند. از این روی، پیشنهاد می‌شود که اصلاح‌طلبان و سایر نیروهای خیرخواه ملت و کشور صریحا اعلام کنند که هیچ ادعایی در جریان انتخابات۱۴۰۰ نخواهند داشت و راه را کامل برای این جریان بی‌مسئولیت و قدرت‌طلب باز می‌گذارند.

عبدی در ادامه افزود:  البته مشروط بر اینکه از این اقدامات تخریبی دست بردارند و اجازه دهند برجام برگردد و اقتصاد و جامعه و مردم ایران نفسی تازه کنند و از این وضع موجود خلاص شوند.

حسام الدین آشنا، مشاور رییس جمهوری نیز در این باره با کنایه به محمد باقر قالیباف که خود را برای کاندیداتوری ریاست جمهوری آماده کرده است، گفت:  طرح اخیر مجلس ترفندی از جانب قالیباف است که همزمان با انتخاب اش  که آن را  به حساب خود بنویسد تا در انتخاب ۱۴۰۰ رای بیاورد

آشنا افزود: احتمال می ‌دهند که بایدن در یک ماه اول کار خود بعضی گشایش‌های اقتصادی را ایجاد خواهد کرد. طبق طرح مجلس، دو ماه فرصت خواهیم داشت، برای جلوگیری از تعلیق پروتکل الحاقی.

‏حسام الدین آشنا در ادامه گفته است :  فرضاً که اول دی ماه ابلاغ بشود تا اول اسفند فرصت هست؛ یعنی یک ماه بعد از شروع دوران بایدن! ‏به عبارت دیگر، گشایش‌های قطعی بایدن را نه بر اثر تحلیل درست دولت و وزارت امور خارجه و سه سال استقامت ملی بلکه به‌ اسم طرح مجلس و فشار تهدید، به نفع خودشان مصادره خواهند کرد و تاییدی بر درستی تفسیر خودشان در نظر خواهند گرفت؛ لابد این بازی برای انتخابات ۱۴۰۰ هم مصرف خوبی خواهد داشت