پیشنهاد وزیر خارجه آلمان: اسرائیل در چارچوب خرید کلان اتحادیه اروپا، سهمی از واکسن کورونا را دریافت کند

وزیر خارجه آلمان، هایکو ماس از همه کشورهای اروپایی خواستار شد بخشی از واکسن ضد کورونا را که قرار است به زودی به بازار آید، به اسرائیل اختصاص دهند و گرچه این کشور از نظر جغرافیایی در اروپا قرار ندارد، ولی بخشی از آن جامعه محسوب می شود.

سخن از واکسنی است که دو لابراتوار سوئدی و بریتانیایی آن را تهیه کرده اند و مراحل پایانی آزمایش های خود را می گذراند و قرار است تا چند ماه دیگر به بازار آید.

اسرائیل و ده ها کشور دیگر نیز به فعالیت در راه ساخت واکسن ادامه می دهند و دو آزمایشگاه اسرائیلی واکسنی ساخته اند که انتظار می رود تا چند ماه دیگر وارد بازار شود. حتی حکومت اسلامی ایران اعلام داشته که در حال آزمایش کردن واکسن خود به روی میمون است.

ایالات متحده صدها میلیون ها واحد واکسن را از یک کمپانی بزرگ پیش خرید کرده است.

تامین واکسن برای اهالی قاره اروپا ، توسط اتحادیه اروپا در مرحله رسیدگی است و اکنون آلمان درخواست می کند که نام اسرائیل نیز به عنوان کشوری که باید از این واکسن برخوردار گردد، افزوده شود.

وزیر خارجه آلمان، هایکو ماس، در پیامی که برای دبیرخانه اتحادیه اروپا فرستاد، نوشت که اسرائیل از نظر فرهنگی و اجتماعی بخشی از اروپا محسوب می شود و بنابراین، او پیشنهاد می کند که این کشور نیز از واکسنی که قرار است به بازار اید بهره مند گردد.

هایکو ماس در پیام خود نوشت که دلیل مطرح کردن این درخواست، مناسبات ویژه ای است که آلمان با اسرائیل دارد.

دولت آلمان از نخستین سال های استقلال دوباره اسرائیل، به حمایت از این کشور پرداخته تا شاید بتواند بخش کوچکی از جنایاتی را که آلمان نازی علیه یهودیان مرتکب گردیده، جبران کند.

وزیر خارجه اسرائیل، گبی اشکنازی که دو هفته پیش از برلین دیدن کرد، با ابراز سپاس از این نیت پاک دولت آلمان، توضیح داد که اسرائیل باید هرچه زودتر کورونا را مهار کند و اقتصاد این کشور به شکوفایی پیشین باز گردد