پیش بینی یک کارشناس: بیش از یک سوم از اهالی تهران در دو هفته آینده ممکن است به ویروس کورونا مبتلا گردند

 

یکی از مشکلات مراجعه بی مورد به مراکز درمانی، عدم اطلاع رسانی دقیق از سرنوشت بیماران کرونا است

دکتر مسعود مردانی متخصص بیماری‌های عفونی و عضو کمیته کشوری آنفلوانزا در گفتگو با روزنامه ایران گفته که ویروس کرونا به شدت در حال گردش است و چون یک فرد همزمان با ابتلا به این بیماری می‌تواند  ۴ نفر را آلوده کند تخمین می‌زنیم؛ ٣٠ تا ۴٠ درصد جمعیت تهران تا آخر اسفند به ویروس کرونا مبتلا شوند.

این متخصص بیماری های عفونی افزود: بسیاری از مراجعات بی مورد ناشی از نا آگاهی فرد است باید آگاهی مردم را در زمینه راه های ابتلا و پیشگیری بالا ببریم ما شاهد افزایش مراجعه افرادی هستیم که عنوان می کنند نمی توانند راحت نفس بکشند اینها نشان از اضطراب افراد دارد و این روزها شیوع بالایی پیدا کرده است. درحالی که تنگی نفس در بیماری کرونا حتما باید با سرفه همراه باشد.

دکتر مردانی گفت: یکی از مشکلات مراجعه بی مورد به مراکز درمانی، عدم اطلاع رسانی دقیق از سرنوشت بیماران کرونا است. مردم تصور می کنند اگر کرونا بگیرند می میرند در حالی که ممکن است آزمایش کرونا ۸۰ درصد افراد مثبت باشد اما هیچ علامتی را نشان ندهد این افراد باید دو هفته در خانه قرنطینه شوند. از صد نفر مبتلا به کرونا تنها ۲ تا ۳ درصدشان می میرند.

در کنار انتشار بالای امار مبتلایان به کرونا در قم، قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی قم خبرداد که  تاکنون ۳۸۶ نفر به کرونا مبتلا شده که ۱۶۰تن از این بیماران با داشتن مشکلات تنفسی از بیمارستان‌های قم مرخص شدند؛ مردم بهتر است قرنطینه خانگی را مورد توجه قرار دهند.

علی ابرازه افزود:  در حال حاضر ۹۴۹ نفر در بیمارستان‌های کامکار، فرقانی، امام رضا، علی ابن ابیطالبو بهشتی بستری هستند.

در این میان خبر رسید که با وجود توصیه های مکرر مبنی بر بستن مرزها و راههای ورودی کرونا به ایران هنوز هم ماهان ایر وابسته به سپاه پاسداران به چین پرواز دارد در کنار این پرواز گزارش شده که  پروازهای ایران ایر نیز به یکی دیگر از کانون های پرخطر ویروس کرونا ایتالیا پرواز دارد.

سفارت حکومت اسلامی در ایتالیا اعلام کرده که پروازهای شرکت هواپیمایی ایران ایر به میلان همچنان ادامه دارد و فعلا تصمیمی برای محدودیت یا قطع این پروازها گرفته نشده است.

این در حالی که به دنبال گسترش ویروس کرونا در ایتالیا شماری از شرکت هواپیمایی پروازهای خود را به این کشور محدود کرده اند.

سازمان هواپیمایی حکومت اسلامی در واکنش به انتقادها از ادامه پرواز خط هوایی ماهان میان چین و ایران با وجود شیوع گسترده ویروس کرونا مدعی شد پروازهای ماهان به چین “صرفا برای آوردن وسایل پزشکی” انجام شده است.

گزارش شده که  هیئت دولت در روز یازدهم بهمن، پرواز به چین را ممنوع اعلام کرده بود اما  بررسی اطلاعات پروازی نشان می‌دهد پروازهای ماهان به دست‌کم یک شهر چین کماکان ادامه دارد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا هم اکنون هم پروازها توسط سپاه پاسداران به چین ادامه دارد  . ردیابی وب‌سایت فلایت‌رادار ۲۴ هم پیش از این نشان می‌داد که پروازهای هواپیمایی ماهان از پکن به تهران و برعکس همچنان ادامه دارد.

جعفرزاده ادعا کرده که هدف از انجام این پروازها «آوردن کمک‌های چین از جمله کیت، لوازم پزشکی و درمانی، لوازم مورد نیاز کارخانجات تولیدی و پزشک است.»