پیمان عادی سازی روابط اسرائیل و امارات عربی متحده پس فردا در کاخ سفید امضا می شود

اعضای هیات اسرائیلی شرکت کننده در آئین امضای پیمان عادی سازی مناسبات امارات عربی متحده با اسرائیل، امشب (یکشنبه) رهسپار واشنگتن می شوند. این آئین روز سه شنبه (پس فردا) با حضور پرزیدنت دونالد ترامپ در کاخ سفید برگزار خواهد شد.

هیات اسرائیلی شامل نخست وزیر، دبیر شورایعالی امنیت ملی و شماری دیگر از بلندپایگان و دستیاران است. در مراسم رسمی، بنیامین نتانیاهو و وزیر خارجه امارات توافق ها را امضا خواهند کرد. سفیر بحرین در واشنگتن و احتمالا وزیر خارجه آن امیرنشین نیز حضور خواهند داشت.

ابتدا قرار بود که نتانیاهو همراه با همسر و دو فرزند خود با یک هواپیمای خصوصی به واشنگتن پرواز کند که این برنامه مورد انتقاد شدید مردم اسرائیل و کارکنان امور هواپیمایی قرار گرفت و نخست وزیر ناچار شد آن را باطل سازد و همراه با دیگر اعضای هیات رهسپار واشنگتن شود.

آن چه که هنوز مشخص نشده آن است که آیا پیمانی که به امضا گذاشته می شود، قرارداد صلح بین دو کشور است و یا پیمان عادی سازی می باشد. این دو امر از نظر قانونی با هم تفاوت دارند و مستلزم انجام یک رشته مراحل قانونی می باشد.

مقامات امارات نیز می گویند که کوتاه مدتی پس از امضای این پیمان، یک هیات عالیرتبه رسمی از آن کشور به اسرائیل خواهد آمد. گرچه خطرات شیوع گسترده ویروس کورونا ممکن است تغییراتی در این برنامه بدهد.

شرکت هواپیمای العال که شرکت ملی اسرائیل محسوب می شود در ابوظبی شعبه گشوده و همچنین بانک های عمده اسرائیلی مقدمات گشایش شعبه را تا مراحل جدی پیش برده اند و انتظار می رود در کوتاه مدتی، داد و ستد گسترده بازرگانی و روابط علمی و فرهنگی و گردشگری برپا گردد.