پیوستن بریتانیا به نیروی پیشنهادی ایالات متحده برای تامین امنیت خلیج فارس، آغاز یک تحول است

موافقت دولت بریتانیا با پیوستن به نیروی دریایی پیشنهادی از جانب ایالات متحده، به هدف حفظ امنیت کشتیرانی در خلیج فارس، از جانب آگاهان امور یک رویداد مهم منطقه ای و جهانی تلقی گردید و ممکن است سرآغاز تحولی باشد تا کشورهای غربی امنیت آمد و شد کشتی های خود را در این آب ها به عهده بگیرند.

اعلام موافقت دولت جدید بریتانیا از آن نظر اهمیت دارد که دولت پیشین گفته بود که به نیروی آمریکایی نخواهد پیوست و به طور مستقل امنیت کشتی های خود را تامین خواهد کرد. چند روزی پس از آن بود که سپاه پاسداران بر نفتکش بریتانیایی مسلط شد و هنوز آن را در اختیار دارد.

دولت های فرانسه و آلمان قاطعانه اعلام کرده اند که مایل به پیوستن به چنین نیرویی نیستند. محمد جواد ظریف با خرسندی در توییتر خود نوشته بود که آمریکا در صحنه جهانی منزوی شده است.

آگاهان امور می گویند که هر اندازه دولت های غربی از دفاع از منافع خود تردید نشان دهند، بر میزان گستاخی حکومت ایران و بازوی عملیاتی آن سپاه پاسداران، افزوده خواهد شد. در یک ماه اخیر از توقیف دو نفتکش به ادعای حمل سوخت قاچاق خبر رسید.

حکومت ایران بارها علنا تهدید کرده است که اگر صادرات نفت آن کشور متوقف شود، صادرات همه کشورهای همسایه نیز آسیب خواهد دید. در گزارش های روزهای اخیر گفته شده که فروش نفت ایران به زیر سیصد هزار بشکه در روز کاهش یافته و حتی سخن از آن است که تنها یکصد هزار بشکه نفت در روز به فروش می رسد.

حکومت ایران ادعا می کند که همه اقدامات اخیر آن در توقیف نفتکش ها و ربودن نفتکش بریتانیایی به هدف تامین امنیت شاخاب پارس و همچنین تضمین قوانین بین المللی کشتیرانی بوده است. ولی این واقعیت مسلم است که تا پیش از انتشار تهدیدهای رژیم ایران در مورد بستن تنگه هرمز و متوقف کردن صادرات نفت کشورهای همسایه، خلیج فارس یک منطقه امن برای رفت و آمد کشتی ها بود.

نخست وزیر اسرائیل از تصمیم دولت جدید بریتانیا ابراز خرسندی کرد و لازم دانست که همه کشورها نسبت به زیاده خواهی های رژیم ایران قاطعیت نشان دهند.

فرمانده نیروی دریایی ارتش ایران، امروز (سه شنبه) اعلام کرد که نیروهای دریایی ایران و روسیه در ماه های آینده یک مانور نظامی در آب های خلیج فارس انجام خواهند داد.

یک دیدگاه

  1. خیلی بهتر است که از ناوشکنهای کوچکتر وچابکتر نیز در خلیج فارس توسط نیروهای خارجی استفاده شود تا بتوانند با قایقهای کوچکتر تندرو سپاه مقابله به مثل نمایند ویک ناوشکن خیلی بزرگ توانایی مانور سریع را نداد.

Comments are closed.