پیکار انتخاباتی در اسرائیل شتاب می گیرد. “لیکود” ضعیف شده و “ابی و سفید” یک کرسی بالا رفته است

رهبران احزاب عربی اسرائیل در پارلمان، که به اتحاد پیشین بازگشتند و احتمالا دوازده کرسی به دست می آورند

حدود شش هفته مانده به انتخابات پارلمانی اسرائیل، رقابت بین احزاب و گروه های سیاسی وارد مرحله فعال تری شده و هرگروه با امکانات تبلیغاتی خویش، می کوشد خود را برتر از دیگران نشان دهد و از دارندگان حق رای بخواهد که به پشتیبانی از آن گروه رای بدهند.

نام نویسی احزاب و گروه ها برای شرکت در انتخابات هفته پیش به انجام رسید. پیش از گذشت این موعد، بسیاری از احزاب سیاسی و به ویژه گروه های راستگرا، کوشیدند از طریق ائتلاف با گروه های دیگر جناح قوی تری را به وجود آورند. ولی موفقیت در این زمینه چندان چشمگیر نبود .

به موجب آخرین نظرسنجی که نتایج آن امروز (یک شنبه) انتشار یافت، جناح موسوم به “آبی و سفید” به رهبری بنی گانتس، بزرگترین گروه سیاسی کشور محسوب می شود و از لیکود و جناح راست به رهبری بنیامین نتانیاهو پیشی گرفته است. ولی در عین حال، گانتس قادر نخواهد بود بدون ائتلاف با بخشی از جناح راست، دولت آینده را برپا کند.

به موجب این نظر سنجی، اگر انتخابات امروز برگزار می شد، جناح آبی و سفید سی کرسی را به خود اختصاص میداد که یک کرسی از نظر سنجی پیشین بیشتر است و حزب راستگرای لیکود  به رهبری نتانیاهو ۲۹ کرسی به دست می آورد که یک کرسی از نظرسنجی پیشین کمتر است.

آشنایان امور می گویند که شمار کل کرسی هایی که به احزاب میانه و چپ تعلق خواهد گرفت، از ۴۴ کرسی فراتر نمی رود و این در حالی که اگر قرار باشد جناح آبی و سفید دولت آینده را تشکیل دهد، ائتلاف با جناح مذهبی کشور و یا بخشی از جناح راست، اجتناب ناپذیر خواهد بود.

یکی از چهره هایی که این بار وارد کارزار انتخاباتی شده، اهود باراک نخست وزیر پیشین است که به شدت با نتانیاهو مخالفت می ورزد و سخنان گزنده ای علیه او بیان داشته است. در گزارش ها آمده است که نتانیاهو از بیم آن که وظیفه برپایی دولت آینده به وی سپرده نشود، از چهره های سیاسی حزب که قرار است احتمالا وارد پارلمان گردند، تضمین می خواهد که پس از انتخابات، به رئیس جمهوری توصیه کنند که کار برپایی دولت آینده را به نتانیاهو بسپارد.

با اعلام رسمی نتایج انتخابات، مقام رئیس جمهوری نماینده همه احزابی را که وارد پارلمان شده اند به رایزنی دعوت می کند و سپس وظیفه تشکیل کابینه را به شخصیتی می سپارد که بیشترین شمار نمایندگان مجلس او را توصیه کرده اند.

حزبی که هنوز معلوم نیست چگونه رفتار کند، ییسرائل بیتنو (اسرائیل خانه ماست) به رهبری اویگدور لیبرمن می باشد. لیبرمن که سال گذشته از مقام وزیر دفاع کناره گیری کرد، یکی از رقیبان اصلی نتانیاهو محسوب می شود و در آخرین ارزیابی ها گفته شده که حزب او ممکن است به یازده کرسی برسد. اگر لیبرمن در دیدار با رئیس جمهوری، نتانیاهو را پیشنهاد نکند، ممکن است پرزیدنت ریولین کار تشکیل کابینه آینده را به بنی گانتس بسپارد.

یک دیدگاه

  1. درود.
    امید که با انتخاب هر یک از افراد برجسته و دلسوز حاضر، بر قدرت، جلال و بزرگی اسرائیل عزیز افزوده گردد و همچنان مسیر صلح و رسیدن به آرامش برای مردم صلح طلب این سرزمین مقدس هموارتر ادامه یابد. آمین.
    جاودان و پاینده، اسرائیل عزیز.

Comments are closed.