جایزه بهترین آهنگ سال در رقابت یوروویژن به اسرائیل تعلق گرفت

یک خواننده جوان اسرائیلی برنده بهترین ترانه مسابقات موسیقی اروپا شد و این مسابقات سال آینده در اورشلیم برگزار خواهد گردید.

مسابقات “یوروویژن”  ۶۲ سال است که برگزار می شود و ده ها کشور اروپایی و از قاره های دیگر در آن شرکت دارند و اسرائیلی نیز در دو دهه اخیر همیشه یکی از شرکت کنندگان ثابت بوده است.

پیروزی خانم “نِتع برزیلای”  Neta’ Barzilay در یوروویژن، می تواند زیباترین هدیه به ملت اسرائیل باشد که امروز (یک شنبه) پنجاه و یکمین یادروز وحدت و یکپارچکی اورشلیم را جشن می گیرند و طبق تقویم میلادی، این هفته هفتادمین سالروز استقلال اسرائیل نیز می باشد.

بنیامین نتانیاهو بلافاصله پس از شنیدن پیروزی نتع، تلفنی با وی سخن گفت و از جمله به او گفت: “قربانت بشوم، برای اسرائیل افتخار آفریدی”. پرزیدنت ریولین رئیس جمهوری نیز در حساب توییتری خود پیروزی این خواننده جوان را شادباش گفت و نوشت: «سال آینده در اورشلیم». این جمله اشاره ای به نیایش یهودیان در کشورهای جهان است که آرزو می کنند به اورشلیم بازگردند.

اسرائیل در گذشته نیز سه بار برنده بهترین ترانه یوروویژن شده و سال بعد، این مسابقه در اسرائیل برگزار گردیده است.

ترانه ای که موجب پیروزی نتا گردید، یک آهنگ ویژه دارد که با شیوه آهنگ های سنتی که در این مسابقه اروپایی عرضه شده و می شود تفاوت اساسی دارد.

در تل آویو مرکز اسرائیل ده‌ها هزار نفر به میدانگاه بزرگ آمدند و پیروزی خواننده تقریبا ناشناس کشور خود را جشن گرفتند.

مسابقه امسال یوروویژن در لیسبون پایتخت پرتغال برگزار گردید زیرا برنده مسابقات سال گذشته یک خواننده هنزمند پرتغالی به نام سالوادو سابرال بود.