چراغ سبز ظریف به ترامپ: «ایران و دیگر طرف‌های برجام هیچگاه میز مذاکره را ترک نکردند»

محمد جواد ظریف در پاسخ به پرزیدنت ترامپ که در واکنش به  آزادی مایکل وایت، خطاب به مقام های ایرانی،گفته بود برای “توافق بزرگ” با آمریکا منتظر نتیجه انتخابات ریاست جمهوری نباشند، گفت: «ایران و دیگر طرف‌های برجام هیچگاه میز مذاکره را ترک نکردند».

برخی از تحلیگران آن را نوعی ابراز آمادگی برای آغاز مذاکرات با ایالات متحده تلقی می‌کنند، گر چه حکومت ایران تاکنون گفته است هر گونه گفتگو با آمریکا باید با حضور فعال دیگر کشور های عضو توافق باشد.

ظریف با اشاره به پایبندی ایران به توافق هسته‌ای و خروج آمریکا از برجام، در صفحه رسمی توئیتر خود نوشت: «زمانیکه شما وارد دفتر (کاخ سفید) شدید ما صاحب یک توافق بودیم. ایران و دیگر طرف‌های برجام هیچگاه میز (مذاکره) را ترک نکردند».

پیشتر نیز علی خامنه ای گفته بود که حاضر به هیچ گونه مذاکره ای با آمریکا نیست و هیچ تغییری را در برجام نمی پذیرد، مگر آنکه ایالات متحده به توافق هسته‌ای بازگردد و مانند دیگر طرف‌های توافق با حکومت ایران گفت‌وگو کند، در غیر این صورت “در هیچ سطحی” با آمریکا مذاکره نخواهد شد، “نه در نیویورک نه در غیر آن”.

پرزیدنت ترامپ حدود یکسال و نیم پس از رسیدن به مقام ریاست جمهوری، به یکی از مهمترین وعده های انتخاباتی خود عمل کرد و از برجام خارج شد. دونالد ترامپ همواره توافق اتمی باراک اوباما با رژیم ایران را یک توافق بد و وحشتناک خوانده و خواستار ابطال آن و مذاکره فراگیرتر با حکومت ایران شده بود که در برگیرنده تمام مسائل مربوط به ایران، از هسته ای گرفته تا برنامه موشکی و دخالتهای منطقه ای آن رژیم باشد.

پرزیدنت ترامپ، پس از آزادی مایکل وایت، شهروند آمریکایی که در ایران زندانی بود، خطاب به مقام‌های این کشور گفت که برای «توافق بزرگ» با آمریکا منتظر نتیجه انتخابات آتی ریاست جمهوری این کشور نباشند.
ترامپ درادامه گفته است: «ممنون از ایران. تا بعد از انتخابات آمریکا برای توافق بزرگ صبر نکنید. من پیروز می‌شوم. الان به توافق بهتری می‌رسید».