چرا حکومت ایران ادعا می کند که قصد دارد دستگاه پرهزینه پیشران بسازد؟

آشنایان امور ایران می گویند که اظهارات سران حکومت درباره برنامه آن ها برای تولید پیشرانِ هسته ای، یک امر جدی نیست، بلکه نوعی کشاکش با ایالات متحده است که قصد دارد از برجام خارج شود. کارشناسان می گویند که حتی اگر حکومت ایران در این تصمیم جدی باشد، نه پول تولید آن را دارد و نه از تکنولوژی های لازم برای تولید چنین دستگاه محرکه کشتی ها و زیردریایی ها برخوردار است.

روز گذشته (شنبه) اعلام شد که ایران رسما به آژانس انرژی اتمی قصد خود را اطلاع داده است.

تنها شش کشور جهان از این تکنولوژی برخوردار هستند و بسیاری کشورهای دیگر بر این باورند که پیشران اتمی، برای نصب در کشتی های بازرگانی مقرون به صرفه نمی باشد.

آشنایان امور یادآوری می کنند که اعلام این تصمیم حکومت ایران، بیش از آن که جنبه جدی داشته باشد، نوعی تلافی جویی نسبت به رفتار رئیس جمهوری ایالات متحده است که ممکن است از برجام خارج شود.

مایک پنس معاون رئیس جمهوری، در آخرین نطق خود صریحا گفته بود که این تصمیم قطعی است. ولی هنوز کشورهای اروپایی فرصت دارند حکومت ایران را به اجرای تغییراتی در برجام تشویق کنند تا تهدید به کناره گیری از جانب ایالات متحده عملی نشود.

پنج سال پیش نیز (در دوران پایانی دولت احمدی نژاد) هنگامی که درگیری حکومت ایران با کشورهای غربی بر سر برنامه های اتمی بالا گرفت، رژیم ایران اعلام کرد که قصد تولید پیشران اتمی دارد. ولی هیچ گام عملی در این راه برنداشت.

آگاهان می گویند که نه تنها رژیم ایران قادر به تهیه این تکنولوژی بسیار پیشرفته نخواهد بود، بلکه صنعت کشتی سازی ایران نیز به علت نداشتن تجربه و محرومیت از فن آوری های لازم عملا تعطیل شده و ایران ساخت ده فروند کشتی بازرگانی را به کره جنوبی سفارش داده است.

موضوع دیگری که موجب تردید در جدی بودن رژیم ایران در این رابطه مطرح می شود، وضع بد اقتصادی و بحران مالی در حکومت است که بعید می نماید بتواند بودجه لازم را برای تامین مخارج چند صد میلیون دلاری اجرای چنین پروژه ای تامین کند.

آگاهان می گویند که نه تنها تولید پیشران اتمی بسیار پرهزینه است، بلکه به کاراندازی و استفاده از آن نیز هزینه های بسیار دارد و از این رو کشورهایی مانند آلمان از تولید پیشران اتمی به جای موتور کشتی های بازرگانی صرفنظر کرده است.

درباره این موضوع، توصیه می کنیم تفسیر سیاسی روز گذشته آقای منشه امیر را نیز بخوانید و یا آن را در وبسایت رادیس دات اورگ گوش کنید.

 

2 دیدگاه‌

  1. درود ، رژیم ضد بشری ایران نشان داده است که در این چهل سال از هیچ بلوف و دروغی برای بزرگ نمایی هایش دریغ نمی کند .براستی رژیم ضد بشری ایران، اگر می توانست پیشران هسته ای یا بمب هسته ای تولید کند ، (( ایا پنهانی این کار را نمی کرد ؟؟!!)) .مطمئنا رزیم صد بشری ایران با هزینه های بسیار برای تروریستهای سوری و لبنانی و عراقی و جنگهای تمام نشده در سوریه و بازسازی های کشورهایی مانند سوریه و عراق و جنگ یمن دیگر نه بودجه و نه دانش لازم برای این پروژهای علمی را ندارد . واز جانب دیگر علت درخواست نزدیکی ایران به امریکا و اصرار ایران به برجام برای کاستی و مشکلات پایان ناپذیر رژیم ضد بشری ایران است وگرنه رهبر تقلبی ایران اجازه برجام و درخواست نزدیکی به امریکا (( البته در پشت پرده و تا خامنه ای اجازه به روحانی را نمی داد هرگز این برجام ممکن نبود)) .رژیم ایران از ساختن یک هواپیمای دو موتوره عاجز است و حتی نیازهای صنعتی ساده مردم را پاسخگو نیست چطور این همه بزرگ نمایی می کند ؟؟؟ !! دو صد گفته چو نیم کردار نیست .

Comments are closed.