چرا سپاه پاسداران، عملیات تحریک آمیز خود در خلیج فارس را علیه ناوگان آمریکایی از سر گرفته است؟

ایالات متحده به حکومت اسلامی ایران هشدار داد که تحریکات خود را علیه حضور نظامی ناوگان دریایی آمریکا در حوزه خلیج فارس از سر نگیرد. در گزارش ها آمده بود که شب گذشته (چهارشنبه) یازده فروند از شناورهای جنگی نیروی دریایی سپاه پاسداران در آب های خلیج فارس، همراه با قایق های تندرو، به حد خطرناکی به رزم ناوهای آمریکایی نزدیک شدند و به عملیات تحریک آمیز علیه آن ها پرداختند.

تا پیش از به روی کار آمدن دولت پرزیدنت ترامپ، این گونه عملیات تحریک آمیز در خلیج فارس جریان داشت، ولی پس از آن که رئیس جمهوری ایالات متحده، قاطعانه ای در این باره هشدار داد، متوقف شد. احتمال میرود که اکنون با شدت گرفتن ناتوانی رژیم برای رویارویی با کورونا، سپاه قدس دارد توجه مردم را به سوی بحران زائی در آب های خلیج بکشاند.

طبق قوانین بین المللی، حرکت ناوگان های بیگانه در آب های بین المللی مجاز است و خلیج فارس آب بین المللی محسوب می شود و از این رو نزدیک شدن رزم ناوهای سپاه به ناوگان آمریکایی جنبه یک اقدام تحریک آمیز جنگی دارد و ممکن است باعث بروز درگیری نظامی شود.

برخی تحلیلگران می گویند که سپاه به هدف منحرف ساختن افکار عمومی از ناتوانی های رژیم در رویارویی با بلای کورونا، قصد ایجاد یک کانون بحران جدید باشد که ممکن است برای مردم ایران نتایج مرگباری به دنبال آورد.

نیروی دریایی ارتش آمریکا اعلام کرد که نزدیک شدن شناورهای جنگی سپاه به ناوگان دریایی پنجم ایالات متحده وضع خطرناکی به وجود آورد. ناوگان پنجم بخشی از نیروهای مسلح ستاد فرماندهی ارتش آمریکا در خاورمیانه می باشد که به “ستاد مرکزی” معروف است و به اختصار سِنتکام خوانده می شود. ستاد فرماندهی این نیروی دریایی در بحرین قرار دارد.

ناوها آمریکایی در برابر شناورهای نظامی سپاه پاسداران به یک رشته عملیات پیچیده دست زدند و از جمله هلیکوپترهای گشتی و پهپادهای اطلاعاتی خود را به پرواز درآوردند.

در گزارش های آمده است که شناورهای سپاه پاسداران تا فاصله ده متری به رزم ناوهای آمریکایی نزدیک شدند که این خطر را به وجود می آورد که یک درگیری نظامی ناخواسته رخ دهد.

پرزیدنت ترامپ هشدار داده که اگر به ناوهای آن کشور در آب های خلیج فارس آسیب برسد، واکنش ارتش آمریکا بسیار کوبنده خواهد بود.

رزم ناوهای آمریکایی با بکار گرفتن علامات و هشدارهای بین المللی، به شناورهای نظامی سپاه پاسداران هشدار دادند که از نزدیک شدن به آن ها خودداری ورزند.

روز گذشته نیز اعلام شد که افراد مسلح نیروی دریایی سپاه بر یک کشتی که حامل پرچم چین بود مسلط شدند و آن را به سواحل ایران کشاندند، ولی پس از چند ساعت آن را آزاد کردند.

حکومت ایران هنوز گزارشی درباره این احتمال درگیری منتشر نساخته است.