چرا قطر از جمله کشورهایی است که برای میانجیگری بین ایران و آمریکا پیشگام شده است؟

چرا قطر از جمله کشورهایی است که برای میانجیگری بین ایران و آمریکا پیشگام شده است؟

در همان حال که نخست وزیر ژاپن در آستانه سفر به تهران است و همگان تائید می کنند که ماموریت اصلی او میانجیگری بین ایران و ایالات متحده می باشد، اعلام داوطلبی قطر برای میانجیگری، احتمالات بیشتری در این زمینه به وجود آورده و برخی ناظران می گویند که امیرنشین قطر، در سطح مساوی با ژاپن، می تواند برای انجام چنین ماموریتی شایستگی داشته باشد.

قطر ششمین یا هفتمین کشوری می باشد که پا به پیش گذاشته و امکانات میانجیگری را به ایران عرض می کند. دولت عراق نیز با توجه به همکاری های گسترده با ایالات متحده و همسایگی با ایران، خدمات خود را در این زمینه پیشنهاد کرده، ولی قطر می تواند در این زمینه نقش سودمند تری ایفا کند.

وزیر خارجه قطر محمد بن عبدالرحمان آلِ ثانی در سخنان گفت که باید در راه کاهش تنش بین ایران و ایالات متحده و جلوگیری از یک درگیری نظامی ناخواسته در منطقه به تلاش های بیشتری دست زد و قطر آمادگی کامل دارد که برای رسیدن به این هدف، نقش سازنده خود را ایفاء کند.

یکی از مهمترین پایگاه های نظامی ایالات متحده در خاورمیانه، در امیرنشین قطر قرار دارد و در همان هنگام، مناسبات دوستانه ای بین آن امیرنشین و حکومت ایران برقرار است که یکی از علل آن درگیری مشترک با عربستان سعودی می باشد.

سال گذشته، هنگامی که عربستان سعودی به یک کارزار گسترده تبلیغاتی علیه قطر دست زد و سران آن امیرنشین را به حمایت از داعش و سازمان های تروریستی دیگر متهم ساخت و موقعیت قطر در خاورمیانه و جهان را به شدت به خطر انداخت، دولت های ایران و ترکیه بودند که به نجات قطر شتافتند و از آن حمایت کردند.

قطر در گذشته یکی از مراکز اصلی فعالیت گروه تروریستی حماس و دیگر سازمان های آدمکشی بود. به دنبال کارزار دیپلماتیک عربستان، دولت قطر ناچار شد سرکردگان حماس و چند سازمان تروریستی دیگر را از آن امیرنشین بیرون کند.

این بحران سیاسی، موجب کاهش دوستی ایالات متحده با قطر نگردید و روابط خوب بین دو کشور همچنان ادامه یافت و این امر موقعیت قطر را برای میانجیگری مستحکم تر می کند.

مقامات قطر در توجیه این اعلام داوطلبی، می گویند که ادامه مناسبات مودت آمیز با حکومت اسلامی ایران نیز برای آن امیرنشین بسیار مهم است و این میانجیگری را ضروری می سازد.

از سوی دیگر، برخی تحلیلگران در تهران میگویند که ژاپن برای انجام ماموریت میانجیگری، از امتیازات بیشتری در مقایسه با قطر برخوردار است. ژاپن یکی از بزرگترین خریداران نفت ایران بوده و همچنان یکی از بزرگترین صادر کنندگان کالاهای مصرفی به آن کشور محسوب می شود.

وریر خارجه قطر روز گذشته (یکشنبه) در لندن گفت: «ما می کوشیم بر روی شکافی که بین ایران و ایالات متحده ایجاد گردیده، پل بزنیم».

محمد بن عبدالرحمن در عین حال تائید کرد که در حال حاضر نزاع دو کشور در بن بست قرار دارد  و گفت: «نگرانیم که یک اشتباه محاسباتی باعث شدت گیری تنش گردد، و چنین شرائطی نمی تواند ادامه یابد»

یک دیدگاه

  1. اعلام مذاکره از سوی امریکا به ایران بزرگترین خطای تاریخی ایالات متحده بود که بار دیگر تمام معادلات جهانی را بر هم زد و به ضرر خود امریکا خواهد شد ایالات متحده امریکا به دشخوی نسبت به این که ایران اسلامی را به اهرامی به نفع منافع امریکا تبدیل کند بداند زهی خیال باطل ایرانیان امروزی خوب لد هستند با جهان بازی کنند فقط این وسط امریکا بار دیگر ابروی خود را برد و نشان داد این کشور قدرت سابق نیست و به طبلی تو خالی مبدل شده که از تروریسم می ترسد . در کل امریکا باید زاویه نظامی را در مقابل ایران تقویت کند تا عزت از دست رفته خود را بر گرداند و دیگر نگوید رهبران ایران خوبن چون همین رهبران ایران شما را در یک سال دیگر منزوی خواهند کرد اگر فرصت به ایشان داده شود . مهم اسرائیل در منطقه است که با انتخابات اسرائیل که فنی به جا و سیاستی کارامد بود برای نگاه به اینده برنامه امریکا در مقابله با ایران این را بدانید بنیاهمین نتانیاهو باید نخست وزیر بماند چون به شما قول می دهم در ۳ ماه پیش رو منطقه خاورمیانه در اتش اسرائیل خواهد سوخت و دشمنان اسرائیل از بین خواهند رفت . درود و برکت بر اسرائیل درود برکت بر بنی اسرائیل . تا امریکا بر علیه ایران اعلام جنگ نکند دیگر اسمان اسرائیل به این کشور و رهبریت ان اعتماد نخواهد کرد .

Comments are closed.