چرا مشاور ترامپ به عربستان سعودی و قطر سفر کرد؟

جارد کوشنر، مشاور و داماد ترامپ به همراه برایان هوک، رئیس پیشین گروه اقدام ایران در وزارت امور خارجه آمریکا چند روز پس از کشته شدن محسن فخری‌زاده، به عربستان سعودی و قطر سفر کرد.

یادآور می شود پیگیری ها و تلاش‌های جارد کوشنر در خاورمیانه برای دولت ترامپ چند دستاورد بزرگ داشته است. از آن جمله می‌توان به توافق صلح امارات متحده عربی و بحرین با اسرائیل اشاره کرد. سودان نیز گام‌هایی در عرصه عادی‌سازی مناسبات خود با اسرائیل برداشته است.

خبرگزاری فرانسه نیز امروز (دوشنبه) با انتشار گزارشی از واشنگتن و به نقل از مسئولان کاخ سفید، از سفر کوشنر به دو کشور یاد شده نوشته است:  موضوع بر سر کسب توافق‌های دیپلماتیک بیشتر در منطقه است. بدیهی است که تنش‌زدایی در مناسبات عربستان سعودی و قطر می‌تواند یکی از اهداف سفر کوشنر به این دو کشور باشد. کوشنر در این سفر قرار است با محمد بن سلمان، ولیعهد و به باور کارشناسان “حاکم واقعی” عربستان دیدار و گفت‌وگو کند.

همچنین  نشریه وال استریت ژورنال نوشته است : دو موضوع مهم به باور گزارشگر خبرگزاری فرانسه می‌تواند در ارتباط با این سفر مطرح باشد.

نخست اینکه این سفر چند روز پس از کشته شدن فخری‌زاده، دانشمند هسته‌ای ایران صورت می‌گیرد. و دوم اینکه برایان هوک، رئیس پیشین گروه اقدام ایران در وزارت امور خارجه آمریکا نیز کوشنر را در این سفر همراهی می‌کند. به این ترتیب، می‌توان حدس زد که رژیم  یکی از محورهای اصلی مذاکرات کوشنر در منطقه خواهد بود.

و دوم آنکه  گسترش توافق صلح ابراهیم نیز می‌تواند مطرح باشد. دیدار روز ۲۳ نوامبر محمد بن سلمان با بنیامین نتانیاهو در شهر نیوم عربستان سعودی به گمانه‌زنی‌هایی در ارتباط با توافق صلح احتمالی دو کشور دامن زده بود. رسانه‌های اسرائیل خبر از عادی‌سازی مناسبات این کشور با بزرگ‌ترین قدرت خاورمیانه داده‌اند.