چریک های حشد الشعبی در عراق، اسرائیل را به انتقام جویی و حملات گسترده تهدید می کنند

مقتدی صدر، رهبر جوان شیعه که در گذشته به صراحت از رژیم ایران انتقاد کرده و اکنون خامنه ای می کوشد او را به سوی خود بکشاند

به دستور حکومت اسلامی ایران، گروه های شیعه تحت نفوذ آن رژیم در عراق، در هفته های اخیر کارزار بی سابقه ای را علیه اسرائیل آغاز کرده اند. این گروه ها که اسامی گوناگون و متعددی دارند، همگی اعلام کرده اند که اسرائیل را مسؤول حملات هوایی علیه مواضع آن ها می دانند.

سرکردگان گروه های چریکی شیعه در عراق، در صدها پیامی که در شبکه های اجتماعی منتشر کردند، تهدیدهای شدیدی علیه اسرائیل مطرح کرده اند. آن ها همچنین در مصاحبه های تلویزیونی با شبکه های متعلق به رژیم ایران، همین تهدیدها را با شدت بیشتر مطرح ساختند.

نخست وزیر عراق، عادل عبدالمهدی، از این که اسرائیل را مسؤول حملات اخیر بداند، خودداری کرد و گفت: «تحقیقاتی که درباره حمله به مقرهای حشد شعبی انجام شده، به مسائل مشخصی اشاره کرده که هنوز این تحقیقات کامل نشده است» او افزوده گفت: «ممکن است که اسرائیل مقرهایی را در امرلی و القائم بمباران کرده باشد، ولی ما دلائل و مدارک کافی در این زمینه نداریم».

اسرائیل این احتمال را جدی می گیرد که گروه های شیعه بخواهند در راستای اجرای این تهدیدها، اسرائیل را هدف پرتاب موشک قرار دهند. منابع نظامی اسرائیل در گذشته فاش ساخته بودند که رژیم ایران در داخل خاک عراق یک پایگاه موشکی برپا ساخته تا از آن جا اسرائیل را هدف قرار دهد. در همان گزارش ها گفته شده بود که اسرائیل قصد داشته این پایگاه را در یک حمله هوایی منهدم سازد، ولی با مخالفت ارتش آمریکا روبرو شده که بیم داشته چنین حمله ای، سربازان آمریکایی در عراق را به خطر اندازد.

پلاکاردهای “مرگ بر اسرائیل” در بسیاری از نقاط عراق و از جمله در خیابان هایی در بغداد نصب شده است.

همچنین پلاکاردهایی در عراق منتشر شده که در آن ها عکس علی خامنه ای دیده می شود و زیر آن به زبان عبری گفته شده “اگر رژیم صهیونیستی بخواهد ایران اسلامی را مورد حمله قرار دهد، حملات کوبنده ای در عمق خاک آن سرزمین انجام خواهد شد”. پلاکاردهای مشابهی علیه ایالات متحده نیز انتشار یافته است.

فرماندار ناحیه “نینوا” در عراق، به نام عَتیل النُجِیفی به شبکه آمریکایی سی بی اس گفت که عوامل حکومت ایران در کشورش، می خواهند عراق را به جنگ با اسرائیل بکشانند و به عراق آسیب مالی و تلفات جانی برسانند.

یک تحلیلگر عراقی به نام هِیوا عثمان که در گذشته مشاور رئیس جمهوری عراق بوده است، گفت که انتشار این پلاکاردها، نشان از نفوذ عمیق رژیم ایران در عراق دارد که باید در برابر آن ایستاد.

مقتدی صدر رهبر جوان یکی از گروه های پرنفوذ شیعه در عراق، که در گذشته بارها در برابر رژیم ایران ایستادگی کرده بود، در آستانه آئین های تاسوعا و عاشورای حسینی به تهران دعوت شد و او را در کنار خامنه ای جای دادند و کوشیدند وی را به همکاری با رژیم ایران وادارند. مقتدی صدر سال گذشته سفری به ریاض داشت و با مقامات ارشد پادشاهی سلمان عبدالعریز گفتگوهای مهمی به عمل آورد که درباره جزئیات آن خبری در دست نیست.
به دنبال این دیدار بود که مقتدی صدر رفتارهای رژیم ایران در منطقه را مورد انتقاد شدید قرار داد.

یک دیدگاه

Comments are closed.