چریک های گروه جیش‌العدل به نیروهای سپاه پاسداران در منطقه کورین زاهدان حمله کردند

خبرگزاری های رژیم گزارش دادند که چریک های جیش‌العدل به نیروهای سپاه پاسداران در منطقه کورین زاهدان حمله کردند و تعدادی از آنان را به اسارت گرفتند.

استاندار سیستان و بلوچستان، در این باره ادعا کرد:   حملات بمب‌گذاری در منطقه کورین زاهدان که گروه جیش‌العدل مسئولیت انجام آن را بر عهده گرفت، خسارات جانی و مالی بر جا نگذاشته است و خبر ربوده ‌ شدن شماری از نیروهای سپاه در این حمله صحت ندارد.

جیش‌العدل (به معنای  ارتش برابری) یک گروه شبه‌نظامی اهل تسنن در استان سیستان و بلوچستان ایران است.

این گروه توسط رژیم  به عنوان یک گروهک تروریستی شناخته می‌شود.

چریک های جیش‌العدل با حکومت اسلامی  به مبارزه مسلحانه می‌پردازد و افراد آن ممکن است از بلوچ های ایران باشند.  رهبری این گروه را محمد ظاهر بلوچ به عهده دارد.

جیش العدل از جمله حامیان معارضین در جنگ داخلی سوریه است و یکی از دلایل اقدامات خود علیه جمهوری اسلامی را حمایت از معارضین دولت سوریه اعلام کرده‌است.

این گروه خود را مدافع حقوق اقلیت سنی بلوچستان ایران و مخالف “مداخله” رژیم  در حمایت از حکومت سوریه معرفی می‌کند.

علی‌احمد موهبتی، افزود:  انفجار این بمب کنار جاده‌ای، صبح امروز رخ داده و خبر کشته‌ شدن فرمانده سپاه منطقه و راننده او در این انفجار صحت ندارد. نیروهای ما به سلامت به پایگاه خود بازگشته اند.                                                                                        فداحسین مالکی، نماینده زاهدان نیز با تایید این بمب گذاری گفت:  این حمله “هنگام عبور دو خودرو نیروهای سپاه پاسداران انجام گرفته، و مجتبی میرشکار، فرمانده بسیج کورین در این حادثه زخمی شده است.”

خبرگزاری صداوسیما پیشتر اعلام کرده بود که چریک های جیش‌العدل به سه خودروی نیروهای نظامی ایران در منطقه کورین حمله کرده است.

گروه جیش‌العدل که تاکنون بارها با مرزبانان ایران در این استان درگیر شده است و تعدادی از آنها را گروگان گرفته یا به قتل رسانده است، خود را مدافع “اهل سنت” در استان سیستان و بلوچستان می‌داند.

استان سیستان و بلوچستان در جنوب شرقی ایران، طی سال‌های اخیر در مواردی، محل رویارویی نیروهای نظامی و انتظامی جمهوری اسلامی با گروه‌های مسلح بوده که مقام‌های ایران از آنها به عنوان “اشرار” و یا تروریست  نام می‌برند.

همچنین این استان یکی از محروم ترین استانهای ایران است که در چهل و یک سال گذشته رژیم کمترین توجهی به شرایط رفاهی و امکانات مردم این استان نداشته و همین امر بر دامنه مخالفت مردم این استان در برابر رژیم افزوده است.