چند روز پس از تهدید تلویحی حسن روحانی به بستن تنگه هرمز مقام‌های نظامی ایران و آمریکا درباره آن موضع گرفتند.

سرلشکر محمدعلی جعفری فرمانده سپاه پاسداران بر احتمال توسل ایران به بستن تنگه هرمز تأکید کرده و در مقابل بیل اوربان سخنگوی فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا ازتعهد این کشور به باز نگاه داشتن تنگه هرمز سخن گفته است.

تنگه هرمز یکی از مهم ترین مسیر های آبی جهان است و حدود یک پنجم از انتقالات نفت جهان از طریق این مسیر انجام می‌شود.

پیش از دور قبلی تحریم‌های ایران هم بحث بستن  تنگه هرمز مطرح بود. ایران و آمریکا در مقطع پایانی جنگ ایران و عراق  نیز درگیری‌های بر سر اخلال در تجارت نفت داشتند. حال این سوال مطرح می‌شود که آیا ایران میتواند تنگه هرمز را مسدود کند؟

به گفته مفسران با در نظر گرفتن این مسائل و مشکلاتی که جمهوری اسلامی با آن دست به گریبان است و حضور ناوگان و نیروی دریایی آمریکا در خلیج فارس ایران خطر رویارویی و جنگ با آمریکا را نخواهد پذیرفت و اقدام به بستن تنگه هرمز نخواهد کرد.

محمدعلی جعفری دیروز پنجشنبه مواضع اخیر مسئولان اجرایی کشور را نشانه رویکرد و نگاه انقلابی آنها به شمار آورد.

جعفری گفت: در شرایط محتمل می توان به دشمنان فهماند که استفاده از تنگه هرمز برای همه ویا برای هیچ  کس چه معنا و مفهومی می‌تواند داشته باشد.

در مقابل بیل اوربان سخنگوی فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا گفت: نیروی دریایی آمریکا به پاسداری جریان تجارت آزاد از طریق تنگه هرمز متعهد است.

او به خبرگزاری رویترز گفته است آمریکا و متحدانش امنیت و ثبات در منطقه را در منطقه تامین و ترویج می‌کنند تا هر کجا که قوانین بین المللی اجازه دهد آماده ایم تا تردد دریایی و جریان تجارت آزاد آن را تضمین کنیم. با خروج دونالد ترامپ از توافق هسته ای و بازگشت تحریم های مالی و نفتی آمریکا ایران با خطر سقوط صادرات نفتی خود روبروست.

یک دیدگاه

  1. شما بارها و بارها سخن از بستن تنگه هرمز کرده اید ولی هیچگاه جراتش را نداشتید و ندارید ، چون به خوبی آگاه هستید که کوچکترین خطایی از شما ابلهان سر بزند ، ارتش آمریکا در عرض چند ساعت زیر و روییتان میکند ، ۴۰ سال رجز خواندید و هیچ غلطی هم نتوانستید بکنید ،وای که بعد از ۴۰ سال دزدی و جنایت و ظلم و حیله چقدر هنوز وقیح و پر رویید ……..

Comments are closed.