چند گزارش کوتاه درباره کورونا و تاثیر آن بر زندگی روزمرده مردم در ایران

 در حالی که سرعت اینترنت در ایران پایین است اما وزارت آموزش و پرورشبرای ادامه تحصیل دانش اموزان از طریق اینترنت اعلام کرد: از امروز “۲۱ فروردین” ورود مدیران، معلمان و دانش‌آموزان دوره ابتدایی به شبکه اجتماعی “شاد” آغاز شده است و تا اواسط هفته آینده ادامه دارد.
بر اساس این برنامه ورود مدیران، معلمان و دانش‌آموزان دوره ابتدایی به پلت‌فرم اختصاصی آموزش و پرورش آغاز شده است و تا اواسط هفته آینده ادامه خواهد داشت.
در این گزارش امده است که زمان و نحوه ورود و بهره‌برداری مدارس متوسطه، بعد ها با ارسال بخشنامه‌ای توسط معاونت آموزش متوسطه اعلام می‌شود.
بدنبال انتشار گزارش تصویری حضورنیروهای حشدالشعبی در قم برای ضد عفونی کردن شهرقم در صدا و سیمای حکومت و خبرگزاری فارس وابسته به سپاه. مهدی کبیری‌پور، معاون هماهنگ‌کننده “سپاه علی‌ابن ‌ابی‌طالب” در قم خبر ضدعفونی کردن معابر این شهر توسط اعضای گروه شبه‌نظامی حشدالشعبی عراق را تکذیب کرد.
پیشتر نیز خبرگزاری فارس در خبری به همراه گزارش تصویری از ضدعفونی کردن قم توسط “جمعی از شبه‌نظامیان حشد‌الشعبی در عصر ۱۶ فروردین” خبر داد.
کبیری‌پور افزود: «این افراد عضو الحشدالشعبی نیستند، چراکه الحشدالشعبی خاص عراق است. اما این‌ها اعضای “«شباب المقاومه” هستند. این گروه هم متشکل از اتباع عراقی و لبنانی ساکن قم است و در اموری از این قبیل و مسائل فرهنگی فعالیت و همکاری می‌کند.»
وی گفت: «ضدعفونی معابر قم توسط این گروه نیز با هماهنگی بسیج قم بوده ‌است. البته این گروه برای مقابله با کرونا تشکیل نشده است و از گذشته وجود داشته، اما به شکل نمادین برخی از معابر شهر را ضدعفونی کردند تا برد رسانه‌ای لازم را نیز داشته باشد.»
کورونا به ناشران و کتابفروشان ایران نیز اسیب رسانده : رئیس اتحادیه این صنف می‌گوید، بحران کورونا به بیش از ۹۰ درصد از ناشران کتب و مجلات و هم چنین کتابفرشان کشور ضرر رسانده و تنها ۱۰درصد از انان سر پا مانده اند که ان هم باقیمانده هم مدیون فروش اینترنتی است.
هومان حسن‌پور گفت: «ناشران به خاطر نمایشگاه کتاب تمام سرمایه خود را برای تولید کتاب گذاشته‌اند و حالا نقدینگی ندارند و با این وضعیت موعد چک‌هایشان هم فرا می‌رسد.»
وی افزود: «این روزها ناشران و کتابفروشی‌ها نه تنها سود ندارد زیان هم می‌دهند زیرا حقوق پرسنل‌شان را باید از جیب پرداخت کنند».
و بالاخره آن که: همزمان با اوج کورونا در ایران، طبیعت نیز موجب بارش شدید باران و وقوع سیلاب؛ در ۱۴ استان ایران شد.
مجتبی خالدی سخنگوی اورژانس کشور دراین باره گفت که طی چهل و هشت ساعت گذشته ۴ نفر بر اثر حوادث جوی در اردکان یزد و دلیجان استان مرکزی جان خود را از دست داده اند.
خالدی گفت که از سوم فروردین ماه لغایت بیست و دوم فروردین ماه تاکنون ۴۱ نفر بر اثر حوادث جوی در ۱۷ استان کشور مصدوم و ۲۹ نفر جان خود را از دست داده اند.
از سوی دیگر معاون عملیات سازمان امداد و نجات هلال احمر نیز از امدادرسانی ۳۶۹ نفر در جریان بارش شدید باران، آب‌گرفتگی و سیل در چهارده استان خبر داده و گفت: چهارده استان اصفهان، البرز، تهران، خراسان جنوبی و شمالی، سمنان، فارس، قم، کرمان، کرمانشاه، گلستان، گیلان، لرستان و یزد متاثر از حوادث جوی بوده‌اند.