چهارصد استاد ایرانی در دانشگاه های آمریکا از پرزیدنت بایدن خواستار محاکمه و مجازات آخوند رئیسی شدند

در تهران اعلام شد که آخوند ابراهیم رئیسی در همایش امسال مجمع عمومی سازمان ملل حضور نخواهد داشت ولی از طریق ارتباط از راه دور، سخنرانی سنتی سران کشورها را در موقع خود ایراد خواهد کرد. ایران بر حسب حروف الفبا یکی از نخستین کشورهایی است که رئیس جمهوری یا نخست وزیر آن، در نوبت نخست اجلاس نوبت سخنرانی دارد.

ظاهرا علت نرفتن رئیسی به نیویورک و عدم شرکت حضوری در همایش مجمع عمومی، به علت محدودیت های کورونایی می باشد. ولی سازمان های ایرانی از مدت ها پیش خود را آماده کرده اند که اگر پای رئیسی به آمریکا برسد، علیه او به اتهام ارتکاب جنایات علیه بشریت، به دادگاه شکایت برده شود و برای بازداشت او تلاش به عمل آید.

البته بازداشت سران حکومت ها یک امر غیر معمول است، ولی شکایاتی که علیه رئیسی در ایالات متحده مطرح میشود بازتاب جهانی می یابد و موجب سلب حیثیت بیشتر از رزیمی می شود که رئیس جمهوری کنونی آن یکی از قضاتی است که در تابستان ۶۷ حکم اعدام هزاران نفر از زندانیان سیاسی را صادر کرد.

رئیسی به این جنایات افتخار کرده و گفته است که آن کشتارها موجب تقویت پایه های رژیم و حفظ اسلام در ایران شده است.

بی تردید، اگر پای رئیسی به نیویورک می رسید، حتی اگر پلیس فدرال او را بازداشت نمی کرد، ولی تظاهرات گسترده سیاسی ممکن بود موجب سرشکستگی و شرم حکومت ایران گردد.

همایش سالیانه مجمع عمومی سازمان ملل، معمولا فرصتی برای سران کشورهاست که در حاشیه آن با هم دیدار کنند و برای تحکیم روابط و گسترش آن بکوشند. همچنین سخنرانی سران، نوعی کسب وجهه برای رهبران هر کشور می باشد.

حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه جدید ایران، نمایندگی این کشور را در نشست های مجمع به عهده خواهد داشت. مباحثات سالیانه مجمع روز سه شنبه (سه روز دیگر) آغاز می شود.

در آستانه سخنرانی  رئیسی در مجمع عمومی سازمان ملل، بیش از چهارصد کارشناس حقوق انسانی و استادان دانشگاه از سراسر ایالات متحده، که اکثرا زادۀ ایران هستند، در نامه ای خطاب به پرزیدنت بایدن از او خواستار شده اند که اگر پای رئیسی به نیویورک برسد، باید بازداشت و محاکمه شود.