چهار روز مانده به انتخابات اسرائیل، نتانیاهو همچنان بزرگترین بخت را برای برپایی دولت بعدی دارد

چهار روز مانده به برگزاری دور چهارم انتخابات زودهنگام در اسرائیل، آخرین نظرسنجی به عمل آمده نشان می دهد که یک بار دیگر امکان تشکیل کابینه ای که قابل دوام باشد بسیار دشوار است و این نگرانی وجود دارد که بحران سیاسی همچنان ادامه یابد.

در حال حاضر، حزب لیکود همچنان بیشترین کرسی را به خود اختصاص خواهد داد و بنیامین نتانیاهو قوی ترین شخصیت سیاسی برای برپایی کابینه بعدی نیز محسوب می شود.

در همه نظرسنجی هایی که توسط رسانه های مختلف انجام شده آمده است که در میان مردم، نتانیاهو همچنان محبوب ترین چهره سیاسی برای ادامه رهبری کشور محسوب می شود. ولی اگر نظرسنجی های به عمل آمده دقیق باشد، نتانیاهو و احزاب طرفدار او، هنوز به ۶۱ کرسی پارلمانی برای برپایی دولت بعدی نمی رسند. اما در همان حال، جناح رقیب نیز فاقد توان رسیدن به ۶۱ کرسی می باشد.

در آخرین نظرسنجی، حزب لیکود بین یک تا دو کرسی از ۱۲۰ کرسی پارلمان بالا رفته است. ولی کل کرسی های احزابی که از او جانبداری می کنند، جمعا حدود ۵۸ کرسی می شود. ولی رقیبان نتانیاهو نیز از چنین توانایی بسیار به دور هستند.

دموکراسی اسرائیل موجب شده که احزاب مختلفی در این کشور برپا شده اند که هر یک دارای گرایش های ویژه خویش است. ولی روی هم رفته می توان احزاب را به چهار گروهِ راستگرا، مذهبی، میانه رو، چپ و عربی تقسیم کرد. هریک از این گروه ها، چندین حزب را شامل می شود.

جناح وابسته به نتانیاهو، علاوه بر حزب لیکود، شامل احزاب مذهبی می باشد. ولی دست کم دو حزب راستگرا اعلام کرده اند که از نخست وزیری نتانیاهو پشتیبانی نکرده و حاضر به شرکت در دولت او نیستند. رهبران هر دو حزب، آقایان گیدعون سعر و نفتالی بنت، هر دو خواهان رسیدن به مقام نخست وزیری هستند و در راه برانداختن دولت نتانیاهو تلاش می کنند.

این پیچیدگی اوضاع سیاسی موجب نگرانی است و ممکن است دور پنجم انتخابات زودهنگام را به دنبال آورد. برگزاری انتخابات، برای خزانه اسرائیل بیش ای سیصد میلیون دلار هزینه دارد و در شرایط کورونایی امروز، دو سال است که بحران به درازا کشیده و هنوز معلوم نیست چه هنگام به پایان خواهد رسید.

در آستانه انتخابات که روز سه شنبه (چهار روز دیگر) برگزار می شود، برای افراد مبتلا به کورونا نیز تدابیر خاصی اندیشیده شده که بتوانند رای خود را به صندوق بیاندازند.