چهار سرباز اسرائیلی در مرز غزه زخمی شدند. اسرائیل شش هدف نظامی را بمباران کرد

به دنبال یک انفجار تروریستی در خط مرزی اسرائیل با نوار غزه، که در جریان آن چهار سرباز زخمی شدند، هواپیماهای اسرائیلی شش هدف نظامی در خاک غزه را بمباران کردند و مقامات نظامی گفتند باید چنان درس عبرتی به حماس داده شود که در آینده از این گونه عملیات تعرضی دست بردارد.

انفجار روز گذشته  هنگامی رخ داد که سربازان اسرائیل قصد داشتند پرچم فلسطینی را که در کنار جدار مرزی نصب شده بود بیرون آورند.

در جریان این انفجار که از هنگام آخرین دور عملیات گسترده نظامی اسرائیل در غزه در سال  بی سابقه بوده است، دو سرباز به سختی زخمی شدند و دو سرباز دیگر زخم های متوسط برداشتند.

یکی از هدف هایی که در جریان بمباران نیروی هوایی اسرائیل منهدم شد، یک تونل زیرزمینی بود که حماس از طریق آن قصد داشت افراد مسلح خود را به داخل خاک اسرائیل برساند که به کشتار شهروندان دست بزنند.

همچنین یک کارگاه تولید اسلحه ویران شد و یک محوطه نظامی هدف قرار گرفت.

در یک حادثه دیگر، هنگامی که چند فلسطینی قصد داشتند با پاره کردن جدار سیمی مرزی به خاک اسرائیل رخنه کنند، یک تانک اسرائیلی خمپاره ای به سوی آن ها شلیک کرد. منابع خبری فلسطینی می گویند که دو تن در این حادثه کشته شدند.

حماس می گوید که افراد آن گروه به سوی هواپیمای جنگی اسرائیل که هدف هایی را در داخل غزه بمباران می کرد آتشباری کردند.

اگر این خبر درست باشد، این نخستین بار است که به سوی جنگنده های اسرائیلی شلیک می شود.

هواپیمای اسرائیل در پایان انجام ماموریت، به آشیانه خود بازگشت.

منابع خبری می گویند که دولت مصر اکنون در تماس با اسرائیل و حماس، می کوشد از بحراتی تر شدن اوضاع جلوگیری کند. یک هیات از سرکردگان حماس هم اکنون در قاهره به سر می برد و منابع خبری عربی گزارش دادند که آن ها به مصر قول داده اند که خیال وخیم تر کردن اوضاع را ندارند.

آگاهان اسرائیلی پیشتر ابراز نگرانی کرده بودند که وضع معیشتی در غزه آن قدر فاجعه بار است که حماس در تلاش برای سلب مسوولیت از خود، ممکن است جنگ تازه ای به راه اندازد تا اسرائیل را عامل بدبختی فلسطینیان معرفی کند.

یکی از شیوه هایی که حماس می کوشد در پیش گیرد، و موجب نگرانی اسرائیل می باشد، آن است که گروه های زیادی از اهالی غزه با نزدیک شدن به جدار امنیتی اسرائیل، در صدد برآیند آن را پاره کرده و به داخل اسرائیل هجوم آورند.

بدیهی است که سربازان اسرائیلی به سوی چنین گروه بزرگی آتش نخواهند گشود. این احتمال وجود دارد که شماری از چنین افراد بتواند به داخل اسرائیل راه یافته و ناپدید شوند.

حماس می تواند از چنین حادثه ای بهره برداری گسترده ای بکند، که اسرائیل می کوشد چنین وضعب پیش نیاید.

مقامات اسرائیلی می گویند که باید راهی یافت که از محنت اهالی فلسطینی در غزه کاسته شود، ولی همزمان، کمک های مالی به دست حماس نرسد که آن را برای افزایش ترور و تعرض علیه اسرائیل به کار برد.

حادثه انفجار روز گذشته که موجب زخمی شدن چهار سرباز اسرائیلی گردید نیز، در زیر پوشش تظاهرات همگانی اهالی غزه در کنار جدار امنیتی حدفاصل بین غزه و اسرائیل رخ داد.

تحقیقات نشان می دهد که هنگام انجام این تظاهرات، فلسطینی پرچم خود را در خط مرزی نصب کردند و یک بسته انفجاری به آن متصل ساختند که وقتی سربازان اسرائیلی قصد پائین کشیدن پرچم را داشتند، بسته منفجر شد و سربازان را زخمی ساخت.

مقامات اسرائیلی می گویند که باید حماس را به خاطر این تعرض تروریستی شدیدا مجازات کرد تا از تعرض های بعدی دوری جوید اویگدور لیبرمن وزیر دفاع امروز (یک شنبه) گفت: اسرائیل تا هنگامی که آمران و عاملان این بمب گذاری تروریستی را شناسایی و مجازات نکند، از پای نخواهد نشست.

حماس با پخش اعلامیه ای در غزه، از مردم خواست هشیار باشند و به عملیات اعتراضی علیه اسرائیل ادامه دهند.