چهار فرمانده پیش ارتش اسرائیل با حمله به ایران و لغو توافق برجام مخالفت کردند

وزیر دفاع پیشین اسرائیل در یک سخنرانی فاش ساخت که جان بولتون مشاور جدید امور امنیت ملی در کاخ سفید، در آن دوران وی را تشویق می کرده است که اسرائیل به یک حمله نظامی علیه حکومت ایران دست بزند.

این سخنان را ژنرال ایرانی زاده شائول موفاز روز گذشته (یکشنبه) در همایشی بیان داشت که روزنامه یدیعوت اخرونوت، با حضور شماری از مقامات ارشد پیشین و کنونی اسرائیل برگزار کرد.

دو تن دیگر از سخنرانان اصلی این همایش، وزیر دفاع کنونی و رئیس رکن اطلاعات ستاد کل ارتش بودند که آن دو نیز از جمله درباره خطرات امنیتی از جانب حکومت ایران سخن گفتند.

در گذشته بارها این احتمال مطرح گردیده بود که اگر جامعه جهانی نتواند از پیشرفت برنامه های اتمی رژیم ایران جلوگیری کند، و اسرائیل در این زمینه تنها بماند، ناچار خواهد بود مستقلا تاسیسات اتمی ایران را بمباران کند. ولی این نخستین بار است که وزیر دفاع اسرائیل در آن هنگام، فاش می سازد که بولتون وی را برای انجام این کار تشویق می کرد.

جان بولتون در دورانی که نماینده دائم ایالات متحده در سازمان ملل بود، شدیدترین موضع را علیه برنامه های اتمی حکومت ایران داشت و معتقد بود که پیش از آن که دیر شود، باید تاسیسات هسته ای در ایران را به تعطیلی کشاند.

اکنون شائول موفاز فاش می سازد که بولتن اسرائیل را تشویق می کرد به طور یک جانبه دست به حمله زند و در این راه می کوشید وزیر دفاع وقت را به انجام این حمله متقاعد سازد.

وزیر دفاع پیشین، در این بخش از سخنان خود، با هرگونه حمله نظامی به ایران، خواه از جانب اسرائیل یا ایالات متحده مخالفت کرد و گفت که چنین اقدامی کار درستی نیست، مگر آن که یک خطر واقعی به وجود آمده باشد.

سه تن دیگر از امیران ارتش اسرائیل که در گذشته ریاست ستاد کل ارتش را به عهده داشته اند نیز، با لغو برجام در شرائط کنونی مخالفت ورزیدند و آن را سنجیده ندانستند.

وزیر دفاع پیشین اسرائیل، که پیش از آن رئیس ستاد کل ارتش نیز بود، در ادامه سخنان خود، حکومت اسلامی ایران را بزرگترین خطر امنیتی برای اسرائیل دانست و به این واقعیت اشاره کرد که واحدهای سپاه پاسداران هم اکنون در سوریه و لبنان فعالیت می کنند و در واقع در فاصله کمی از مرز اسرائیل مستقر هستند، که این امر یک خطر بزرگ برای اسرائیل محسوب می شود.

موفاز در عین حال گفت که حتی در شرائط کنونی، حمله نظامی به حکومت اسلامی ایران را نه از سوی اسرائیل و نه از سوی ایالات متحده کار سنجیده ای نمی داند.

روزنامه یدیعوت آخرونوت که پرفروش ترین روزنامه اسرائیل است، این همایش بزرگ را به مناسبت هفتادمین سالگرد استقلال اسرائیل، و با شعار “اسرائیل، حکایت یک موفقیت” برگزار کرد.

ژنرال موشه یعلون، که او نیز در گذشته رئیس ستادکل ارتش اسرائیل و سپس وزیر دفاع بوده است، با سخنرانی در این همایش، از خطرات امنیتی علیه اسرائیل سخن گفت و از جمله اظهار داشت که کشورهای عرب و دشمنان اسرائیل دریافته اند که ارتش اسرائیل از نیروهای مسلح آنان بسیار قوی تر است و از این نظر جرات رویارویی نظامی را ندارند و بنابراین، یکی از دو راه دیگر را برگزیده اند که یکی روی آوردن به جنگ چریکی و دیگری تلاش برای تولید سلاح های کشتار همگانی و ساخت موشک های جنگی است.

ژنرال یعلون نیز راهکار نظامی برای نابود سازی تاسیسات اتمی حکومت ایران و توقف برنامه های موشکی آن را نابجا دانست و شیوه های غیرنظامی را برای رسیدن به این هدف توصیه کرد، ولی در عین حال گفت که اگر همه راهکارهای دیگر چاره ساز نباشد، جنگ غیرقابل اجتناب خواهد بود.

ژنرال بنی گانتس

ژنرال بنی گانتس، که او نیز در گذشته رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل بوده، در سخنرانی خود گفت که رژیم ایران توان موشکی و اتمی را به عنوان یک راهکار دفاعی راهبردی می داند، ولی دنیا باید برای جلوگیری از آن وارد اقدام شود.

این رئیس اسبق ستاد کل ارتش اسرائیل افزوده گفت: «حکومت ایران که اسرائیل را به نابودی تهدید می کند، به تلاش برای رسیدن به بمب هسته ای ادامه می دهد و در چنین وضعی جامعه بین المللی وظیفه دارد رژیم ایران را از رسیدن به این هدف باز دارد».

ژنرال گانتس گفت که رسیدن به چنین هدفی، به سود همه کشورهای دنیا و تقویت امنیت در خاورمیانه و جهان خواهد بود.

روی هم رفته، هر چهارتن فرماندهان پیشین ارتش اسرائیل که در این همایش سخنرانی داشتند، توصیه کردند که برجام به قوت خود باقی بماند و لغو نشود. همه این امیران، هم اکنون در صحنه سیاسی اسرائیل فعال هستند، گرچه شائول موفاز، اکنون دو سال است که از صحنه سیاست کنار رفته است.

ژنرال دان خالوتس

ژنرال دان خالوتس، که او نیز در گذشته فرمانده نیروی هوایی و رئیس ستاد ارتش بوده و ایرانی زاده می باشد، در سخنرانی خود گفت: «جامعه جهانی وظیفه دارد هر رژیمی را که بخواهد بمب هسته ای تولید کند متوقف سازد». او گفت: «هر کشوری که خواهان رسیدن به سلاح اتمی است، اگر آزاد گذاشته شود به این هدف خواهد رسید، خواه ایران باشد و یا کشور دیگر».
او افزود: «وظیفه جامعه جهانی آن است که تا آن جا که ممکن است، زمان رسیدن این گونه کشورها به جنگ افزار هسته ای را به تعویق اندازد».

یک روز پیش از برگزاری همایش روزنامه یدیعوت آخرونوت که اکثر سخنرانان آن به خطرات امنیتی از جانب حکومت ایران نیز اشاره کردند، سپاهی عبدالرحیم موسوی، که اخیرا توسط خامنه ای به فرماندهی کل ارتش ایران منصوب شده است، دوباره ادعا کرد که رژیم ایران کمتر از بیست و پنج سال دیگر اسرائیل را نابود خواهد کرد.

این سخنان، تقلیدی از حرف های علی خامنه ای است که او هم دو سال پیش وعده داده بود که تا ۲۵ سال دیگر اثری از اسرائیل باقی نخواهد ماند.

عبدالرحیم موسوی، فرمانده ارتش که به تازگی از سوی خامنه ای منصوب شده

سپاهی عبدالرحیم موسوی که هفت ماه پیش به ریاست ستاد کل ارتش ایران منصوب شد، به خبرگزاری “تسنیم” گفت: «ما خواهیم توانست آمریکا را در اریکه قدرتش سرکوب کنیم و عمر رژیم صهیونیستی را کمتر از ۲۵ سال خواهیم کرد.»

این سپاهی توضیح نداد که رژیم ایران، که  در حل اساسی ترین مشکلات کشور درمانده و ناتوان است،  چگونه خواهد توانست در صحنه بین المللی به انجام کاری بپردازد که حتی روسیه نیز جرات ندارد ادعای آن را بکند. او در ضمن توضیح نداد که رژیم ایران چگونه عمر اسرائیل را محاسبه کرده است.

سپاهی موسوی، یک ماه پیش از آن که به فرماندهی ارتش منصوب شود، از نابودی تل آویو سخن گفته بود.

تهدید علیه اسرائیل و مطرح ساختن امکان نابودی این کشور، یکی از مشغولیت های بسیار محبوب سران سپاه پاسداران و دیگر مقامات نظامی و سیاسی حکومت ایران است.

همین هفته پیش بود که سپاهی عبدالله حاجی صادقی، در مقام نماینده خامنه ای در سپاه پاسداران، گفته بود که اسرائیل دشمن اصلی است و سپاه پاسداران برای نابودی اسرائیل آمادگی کامل دارد.

سپاهی قاسم سلیمانی نیز که اخیرا حکومت درباره او تبلیغات گسترده ای برای ایجاد محبوبیتش به راه انداخته، دو ماه پیش به مناسبت سالروز هلاک شدن عماد مغنیه ابرتروریست حزب الله لبنان، که خود هدف ترور قرار گرفت و نابود شد، گفته بود: «بهترین راه انتقام گرفتن خون مُغنیه، نابودی اسرائیل است».

گفتنی است که وزیر خارجه روسیه، در یک واکنش کم سابقه، این سخنان قاسم سلیمانی را درباره لزوم نابودی اسرائیل مورد انتقاد شدید قرار داد.

 

4 دیدگاه‌

  1. چه زیبا گفت حضرت سلیمان به نام خداوند بخشنده مهربان.به شرطی که نخای درگیر اسلام بشی من اسم فلسطینو به اسرائیل تغییر میدم روم گفت فلسطین پس پاینده با دشمن روم به اراده خدا و دشمن روم این اسم را به اسرائیل تغییر داد.سوره رومو بخون حالا اگه حالشو نداشتی همشو بخونی چند آیه اولشو بخون.به قول یکی از تزارهای روم هر موقع خاستم از مرز ایران عبور کنم به سیاهی شب خوردم

  2. این حرفای هیچ و پوچ تغییرات در کاببینه ترامپ همش جنگ روانی هست برای تغییر برجام و دیگر هیچ.و جمهوری اسلامی زرنگتر از این ترفندهاس.من اینو با اطمینان میگم

  3. این فرماندهان از خائنین به اینده اسرائیل هستند و اگر سالها پیش حمله به ایران صورت میگرفت با جرات میگویم که تمام جهان از شر تروریسم اسلامی نجات می یافت و اسرائیل هیچ راهی جز نبرد با ایران برای حفظ حیات خود ندارد این خائنین سرانجام با تعامل پنهان با ایران استقلال اسرائیل را به ایران خواهند فروخت همانطور که مرکل فروخت. اگر چنین شود تما سیاستمداران اسرائیل از اغاز تاکنون اعدام خواهند شد.

  4. به مزخرف گویی ظریف این عامل مهم داعش هرگز توجه نکنید . تلاشهای گسترده ایران برای حفظ برجام نشانه منافع گسترده سیاسی ایران در این توافق فریبکاران است که ضامن نابودی غرب و انقراض نسل یهودی و مسیحی و بودائی و هندو و سنی مذهبان است.
    واکنش قاطع ایران در لغو برجام اشکار کردن فعلیتهای مخفی خود است که بعلت عدم صداقت انها را انکار میکرده و همینطور اشوبهای گسترده در سراسر امریکا توسط عوامل وابسته بطور فلج کننده که ممکن است سبب عقب نشینی امریکا شود اما امریکا باید با قامتی تاریخی در مقابل تروریسم ایرانی بایستد وجهان را از باتلاق تروریسم نجات دهد

Comments are closed.