چه بر سر شاهین ناصری، ‘شاهد شکنجه’ نوید افکاری آمده است؟ او کجاست؟ 

مقامات قضایی استان فارس،  “شاهد بودن” شاهین ناصری بر شکنجه نوید افکاری را رد کرده و گفته این فرد ناپدید نشده و فقط در زندان به یک بند دیگر منتقل شده است.

این در حالی که  مهدی محمودیان از فعالان حقوق بشر در توییتر نوشت ۱۰ روز است که خانواده شاهین ناصری که شهادت داده بود با چشمان خود شکنجه نوید افکاری را دیده، از او خبر ندارند.

در همین رابطه دادگستری استان فارس نیز در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که رسانه‌ها “شتابزده” عمل کردند چون “این محکوم اخیرا به لحاظ طرح‌های مقابله با کرونا و رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در زندان از بند قبلی منتقل شده است.”

اما مشخص نیست اگر دلیل انتقال او مسائل بهداشتی است، به گفته منابع آگاه چرا از همان مکان جدید “با خانواده تماس نداشته است.”

در روزهایی که قوه قضاییه حکومت ایران تاکید داشت نوید افکاری شکنجه نشده و در شرایط عادی خودش اعتراف کرده که مامور اداره حراست سازمان آب در شیراز را کشته، صدای فردی به نام شاهین ناصری پخش شد که این ادعا را تکذیب می‌کرد.

ناصری که ظاهرا مشغول گذراندن دوره محکومیت خود در شیراز بوده، کارشناس بازرگانی است.

ولی قوه قضاییه او را یک “جاعل و کلاهبردار حرفه‌ای می نامد که در  قزوین بازداشت و چهارم یا پنجم مهرماه همان سال به شیراز منتقل شد.

در برگه “تحقیق از شاهد” شاهین ناصری جزئیات روزی را توصیف کرده که نوید افکاری را در شیراز “هنگام شکنجه” دیده است. این برگه‌ها را مهدی محمودیان که پرونده آقای افکاری را در اختیار دارد و عضو کمیته دفاع از زندانیان است، منتشر کرده است.

بر اساس این چهار ورق شهادت‌نامه، شاهین ناصری می‌گوید هنگامی که در اداره آگاهی شیراز بوده صدای فریاد نوید افکاری را شنیده و صحنه کتک خوردن او به دست دو مامور لباس شخصی به چشم دیده است.

فعالان حقوق بشر نگران وضعیت شاهین ناصری هستند و گفته اند که جدا از این موضوع، شهادت درباره “شکنجه نوید افکاری” و پافشاری بر آن می‌تواند تبعات زیادی برای شاهین ناصری داشته باشد.