چه کسانی استخوان ملت را خرد کردند؟

احمد توکلی نماینده پیشین مجلس با اشاره به مشکلات اولویت‌دار کشور گفت: امروز گرفتار مسوولان بی‌دغدغه هستیم؛ عده‌ای که اصلا دغدغه مردم را ندارند. فساد در سیستم است. الگوهای نامناسب برای اداره کشور تعقیب می‌شود. تعارض منافع همه را دارد بیچاره می‌کند. همچنین توزیع درآمد وحشتناک ناعادلانه و ظالمانه است. اختلاف طبقاتی در جامعه بیداد می‌کند که بر اثر آن استخوان مردم در حال خرد شدن است.

جلسه روز چهارشنبه ۱۹شهریور مجلس نیز، نمودهایی از وخامت اوضاع کشور را به تصویر کشیده است:یکی از نماینده‌ها به‌نام رحیمی جهان‌آبادی با اشاره به‌مافیاهایی که به‌جای دولت، امور را اداره می‌کنند، گفت:

تصمیم گیران درسایه

«امروز به‌عینه می‌بینید که مشکل کشور تصمیم‌گیران در سایه… هستند. وزارتخانه‌ها را نه وزرا که مافیاهای پیرامون وزرا اداره می‌کند… در این ۱۰۰روزی که شما نماینده هستید قیمت برنج ۴برابر شده، قیمت خودرو ۳برابر شده. ارزش سقوط پول ملی ۳۰۰درصد اتفاق افتاده… در همین ایام دفترچه‌های بیمه روستایی از ۶۰هزار تومان به‌ ۷۰۰هزار تومان برای تمدید رسیده، چه اقدامی انجام دادید؟».

یکی دیگر از اعضای مجلس به یک نمونه از ابعاد افزایش قیمت‌ها اشاره کرد و گفت: «خودرویی که ۱۰-۲۰میلیون تومان ارزش دارد امروز ۱۲۰میلیون تومان فروخته می‌شود».

این اظهارات منشاء گرانی را به‌وضوح برملا می‌کنند؛ منشأ گرانی که موجب فقر بی‌سابقه عموم مردم ایران شده در وهله اول ناشی از قدرت مطلق باندهای مافیایی و به‌قول خودشان سلاطین خاصی است که سررشته هر کالا را به‌دست دارند و بر تمام شئون اقتصادی کشور چنگ انداخته‌اند.

تهیه مسکن به آرزو تبدیل شد

قیمت مسکن به‌عنوان یکی از اولیه‌ترین نیاز انسان آن‌چنان بالا رفته که تهیه یک مسکن حداقلی از عهده اقشاری که روزی طبقه متوسط خوانده می‌شدند خارج شده است؛ در نتیجه حاشیه شهرها روز‌به‌روز متراکم‌تر و متورم‌تر شده و اقشار فقیرتر چاره‌ای جز بیابان‌نشینی و چادرنشینی و پشت‌بام‌خوابی پیدا نمی‌کنند؛ این در حالی است که به‌اعتراف منابع حکومتی ۲/۵ تا ۳میلیون خانه خالی در کشور وجود دارد و تعداد خانه‌های خالی در تهران به‌ ۴۰۰هزار باب می‌رسد. عین همین احتکار در مورد خودرو نیز جریان دارد.

مافیای خودرو
مافیای خودرو با ایجاد دپوهای چند ۱۰هزاری در نقاط مختلف کشور باعث چند برابر شدن قیمت خودرو شده‌اند. یا مافیای نهاده‌های دامی موجب افزایش چند برابری قیمت دان مرغ و در نتیجه افزایش قیمت مرغ و تخم‌مرغ شده‌اند. این مافیاهای غارتگر و بی‌رحم در صورت لزوم ابایی از قتل‌عام جوجه‌های یک روزه و انهدام چند میلیون تخم‌مرغ برای جلوگیری از افت قیمت ندارند؛ ولو این‌که پس از گوشت که ماه‌هاست از سفره اکثر مردم حذف شده اکنون نوبت به‌ حذف مرغ و تخم‌مرغ و لبنیات و میوه رسیده است و حتی گزارش‌های وحشتناکی حاکی از آن است که اقشار وسیعی از مردم محروم حتی قادر به‌ تأمین نان خالی هم نیستند.

اکنون نوبت از بین بردن کشاورزی است

در جلسه روز چهارشنبه ۱۹شهریور مجلس ، به‌ اقدامات و تصمیم‌های جدید دولت که نتیجه‌اش نابودی تتمه کشاورزی کشور است اشاره شد، از جمله چند برابر شدن قیمت کود و سم نباتی که هر دو از محصولات پتروشیمی و در انحصار دولت است. نماینده دیگری وزیر کشاورزی را در ارتباط با وارد کردن حدود ۱/۵میلیون تن گندم از خارج که گندم‌کاران را به‌خاک سیاه می‌نشاند، مورد سؤال قرار داد.

اینها نمونه‌هایی از همان اقتصاد فاسد واردات‌محور، قاچاق محور و رانت محور دزدسالاران حاکم است که بر کشور تحمیل شده و پس از نابودی صنعت کشور، اکنون در کار انهدام کشاورزی است. چرا که وارد کردن محصولات کشاورزی ضمن آن‌که سود سرشاری نصیب واردکننده می‌کند، کشاورز ایرانی را که به‌خصوص با افزایش قیمت کود و سم و سایر الزامات کشت… قادر به‌رقابت نیست از دور خارج می‌کند و آنها را روانه حاشیه انفجاری شهرها می‌کند.

صدای طوفان را نمی شنوند

روشن است که این وضعیت قابل دوام نیست، سپاه  وباندهای قدرت که تنها به‌منافع آنی خود فکر می‌کنند قادر به‌شنیدن غرش طوفانی که نزدیک و نزدیک‌تر می‌شود نیستند. خامنه‌ای و روحانی گمان می‌کنند می‌توانند برای مدتی طولانی با کلان‌تلفات کرونایی در برابر طوفانی که در راه است سد ببندند. روند رو به‌ گسترش اعتراضات و اعتصابات و خشم انفجاری مردم که این روزها رژیم را ناگزیر از عقب‌نشینی‌های پی‌درپی کرده، گواه اشتباه محاسبه حاکمان است.

 

برگرفته از سایت ایران آزادی